Barnatoret nė Kosovė

Pėrmes kėtij websajti mund tė merrni informacione pėr barnatoret komunitare nė Kosovė.

 

Barnatoret komunitare kryejnė veprimtarinė e shėrbimit farmaceutik pėrmes furnizimit dhe tė dispensimit tė barnave, materialit medicinal, preparateve higjienike dhe kozmetike si dhe artikujve dietetik dhe ushqimor pėr fėmijė dhe tė rritur.

 

Shumė barnatore nė Kosovė japin edhe shėrbime tė kujdesit farmaceutik, monitorimit tė efekteve anėsore tė barnave, interaksioneve, monitorimit tė shtypjes sė gjakut dhe tė parametrave biokimikė siƧ janė: glukoza, kolesteroli dhe trigliceridet nė gjak.

 

Farmacisti nė barnatore ėshtė profesionisti mė i kualifikuar pėr barna dhe pėrdorimin e tyre.

 

Pyetni farmacistin tuaj.

Ky slogan me vite tė tėra shėrben pėr tė theksuar rėndėsinė e kėshillave tė cilat i jep farmacisti nė barnatoret gjithandej nėpėr botė.

PharmINDEX 2009

Kompendium farmaceutik dhe medicinal:

Mė 8 qershor 2009 ka dalė nga shtypi kompendiumi farmaceutik dhe medicinal

PharmINDEX 2009 ėshtė kompendium farmaceutik dhe medicinal i destinuar pėr mjekė, farmacistė, stomatologė, infermierė, teknikė tė farmacisė dhe profesionistė tjerė shėndetėsorė

PharmINDEX ėshtė regjistėr i barnave tė cilat gjenden dhe/ose pėrdoren nė Kosovė.

PharmINDEX pėrfshin mbi 1700 emra ā€“ brand dhe gjenerik, tė barnave.

PharmINDEX pėrmban edhe kėto informacione:

Tejdozimet: shenjat, simptomat dhe terapia

Antidotet rėndom tė pėrdorur pėr tejdozimet akute (agjensėt kimik, barnat, bimėt, gjarpėrinjėt, akrepat, merimangat)

Fjalorth anglisht-shqip i formave tė dozuara farmaceutike (sipas EDQM)

Klasifikimi Ndėrkombėtar i Sėmundjeve dhe kodet

Kategorizimi i pėrdorimit tė barnave gjatė shtatzanisė

Suplementi i preparateve dietetike, herbale, vitaminoze dhe minerale

Indeksi i barnave me emra gjenerik

Indeksi i prodhuesve farmaceutik

Indeksi i distributorėve farmaceutik

Indeksi i barnatoreve

PharmINDEX mund tė blehet nė kėto vende:

Ulpiana D9/3/2, rr.Imzot Nk Prela, Prishtinė,

Pėr mė shumė informacione kontaktoni Pharmaks nė kėto adresa:

Email: info@pharmaks.com, admustafa@yahoo.com , l_sharapolli@yahoo.com

Phone/fax: +381 (0)38 55 11 47

Mobile: +377 (0)44 166 590, +377 (0)44 138 254

 


Pharmaks

Agjencion pėr publikime, marketing, konsulencė dhe ēėshtje rregullatore farmaceutike