FORMULARI I BARNAVE I KOSOVĖS

5. Infekcionet

5.1 ANTIMIKROBIKĖT

Penicilinat

KOAMOKSIKLAVI

Amoksicilinė+Acid klavulanik

AMPICILINA

BENZILPENICILINA

FENOKSIMETILPENICILINA

PROKAIN PENICILINA

KLOKSACILINA

PIPERACILINA

TIKARCILINA

Cefalosporinet

CEFALEKSINA

CEFAZOLINA

CEFAMANDOLI

CEFTRIAKSONI

CEFUROKSIMI

CEFEPIMI

CEFIKSIMI

CEFOPERAZONI

CEFPODOKSIMI

Karbapenemet

IMIPENEMI+CILASTATINA

Aminoglukozidet

GENTAMICINA

STREPTOMICINA

Kinolonet

OFLOKSACINA

Makrolidet

ERITROMICINA

KLARITROMICINA

Sulfonamidet

Tetraciklinet

Antituberkulotikėt

ETAMBUTOLI

IZONIAZIDI

PIRAZINAMIDI

RIFAMPICINA

CIKLOSERINA

Antibiotikėt tjerė

ACIDI NALIDIKSIK

KLORAMFENIKOLI

LINEZOLIDI

5.2 BARNAT ANTIFUNGALE

Antimikotikėt

KETOKONAZOLI

NISTATINA

5.3 ANTIVIRALĖT

Antiviralėt

Inhibuesit anti-retroviral tė proteazės

SAKINAVIRI

5.4 ANTIPROTOZOIKĖT

Antiprotozoikėt

5.5 ANTIHELMINTIKĖT

MEBENDAZOLI

 

5.1 ANTIMIKROBIKĖT

Agjentėt qė pėrdoren nė trajtimin e infeksioneve janė tė klasifikuar nė shumė grupe, por tė gjthė njihen me emrin antibiotikė. Rėndėsi tė veēantė nė trajtimin me antibiotik zė zgjedhja e antibiotikut mė tė pėrshtatshėm pėr trajtimin e infeksionit tė dhėnė-d.t.th.: duhet njohur shkaktarin dhe gjendjen e pacientit, duhet ditur faktorėt qė lidhen me tė sėmurin si histori tė alergjisė, funksionin renal dhe hepatik, moshėn, gjininė dhe nėse ėshtė femėr a ėshtė shtatzanė apo ushqen foshnjen me gji.

Antibiotikėt nuk lejohet tė pėrdoren si profilaksė pėrveē nė rastet kur pacientėt do t’i nėnshtrohen ndonjė ndėrhyrje kirurgjike. Mėnyrat se si antiinfektivėt i shkatėrrojnė mikroorganizmat dallohen nga grupi nė grup, disa prej tyre shkatėrrojnė murin qelizor tė mikroorganizmave, disa syresh veprojnė nė ribozomet e mikroorganizmave duke ndėrhyrė nė segmente tė ndryshme tė tyre etj. Grupet kryesore tė antibiotikėve janė:

v     penicilinet

v     cefalosporinet

v     karbapenemet

v     tetraciklinet

v     aminoglukozidet

v     makrolidet

v     sulfonamidet mė trimetoprim

v     antituberkularėt

v     kinolonet

v     oksazolidinonet

v     streptograminet

antibiotikė tė ndryshėm si

v     kloramfenikoli

v     vankomicina

v     metronidazoli

v     klorokina

dhe si grup i veēantė

v     antiviralėt

Para se tė fillojė antibioterapia duhet tė kihen parasysh kėta faktorė:

v     infeksionet virale nuk trajtohen me antibiotik, duhet tė merren mostra pėr kulturė dhe antibiogram. Dhėnia “e verbėr” e njė antibiotiku pėr shkak tė njė temperature tė pashpjeguar, rėndom komplikon konstatimin e diagnozės.

v     duhet njohur mikroorganizmat mbizotėrues nė vendin e sėmurė si dhe ndjeshmėrinė e tyre, gjė qė ndihmon nė zgjedhjen e njė antibiotiku derisa tė vijnė rezultatet e antibiogramit.

v     doza e antibiotikut do tė ndryshojė nė varėsi tė njė sėrė faktorėsh si: mosha, masa, funksioni renal, infeksioni (i lehtė, i rėndė).

v     Rruga e pėrdorimit, shpesh varet nga ashpėrsia e infeksionit. Nė infeksionet qė rrezikojnė jetėn duhet pėrdorur rrugėn intravenoze. Duhet mėnjanuar sa mė shumė ( nė rastet tė cilat lejojnė) pėrdorimin e injekcioneve intramuskulare te fėmijėt pėr shkak tė dhembjes.

v     Kohėzgjatja e terapisė varet nga natyra e infeksionit dhe nga ndjeshmėria ndaj antibiotikut. Nė shumicėn e rasteve mjafton njė trajtim 5 ditor, edhe pse disa antibiotikė me njė dozė tė vetme trajtojnė infeksionet e pakomplikuara urinare, kurse nganjėherė zgjatja e tepėrt e mjekimit mund tė shkaktojė mė shumė veprime anėsore dhe rezistencė mė tė lartė tė mikroorganizmave.

Top

 

Penicilinat

Mekanizmi i veprimit:

Pėr tė qenė efektivė, penicilinat duhet tė depėrtojnė nėpėr murin qelizor dhe tė lidhen me proteinėn lidhėse tė penicilinės. Proteinet lidhėse tė penicilinės janė pėrgjegjėse pėr disa hapa tė sintezės sė murit qelizor dhe janė gjetur nė sasi prej disa qinda deri nė disa mija molekula nė njė qelizė bakteriale. Proteinet lidhėse tė penicilinės  ndryshojnė brenda llojeve tė ndryshme bakteriale. Beta-laktam antibiotikėt pengojnė  sintezėn e qelizės tė ndėrmjetėsuar me PBP (penicillin binding protein), qė nė instancė tė fundit shkakton lizėn e qelizės. Liza ėshtė e ndėrmjetėsuar nga enzimet autolitike tė murit qelizor (p.sh. autolizina). Marrėdhėnia nė mes tė PBP (penicillin binding protein) dhe autolizinės ėshtė e paqartė, por ėshtė e mundshme  se antibiotikėt beta-laktamik pengojnė njė inhibues tė autolizinės.

Top

 

AMOKSICILINA

 

Indikacionet:

Infeksione  tė shkaktuara  nga ( shtamet qė nuk prodhojnė penicilinazė) streptokokėt, pneumokokėt, stafilokokėt, Listeria, meningokokėt, disa shtame tė H. influenzae, Salmonella, Shigella, E. Coli, Enterobacter, dhe Klebsiela, por edhe profilaksa e endokarditit dhe terapi shtesė nė heliobacter pylori.

Vėrejtje tė posaēme:

Sikur ampicilina

 

Dozimi:

Fėmijėt nėn 40  kg, 200 mg/kg/ ditė (ēdo 8 orė) ose 45 mg/kg nė ditė (ēdo 12 orė); mbi 40 kg, 250-500 mg, ēdo 8 orė ose 875 mg, ēdo 12 orė.

 

Format farmaceutike dhe dozat:

Amoksicilin 250 cps,500mg cps, 250mg/5ml susp (AD Jaka Radovis, Mk); Almacin 500mg cps, 250mg/5ml susp (Alkaloid, Mk); Amoxicillin 250mg cps, 500mg cps, 125mg/5ml susp, 250mg/5ml susp (Alkem, Ind.); Atoksilin 1g cps, 500mg cps, 250mg/5ml susp (Atabay Kimya San, Tur.); Amoxycillin 250mg cps, 500mg cps, 125mg/5ml susp (Athlone Laboratories Ltd, Irl); Amoxibos 250mg cps, 500mg cps, 250mg/5ml susp (Bosnalijek d.d., BeH); Troge Amoxicillin 125mg/5ml susp, 250mg/5ml susp (De Vats (India) Pvt, Ind.); Troge Amoxicillin 500mg cps (Medopharm, Ind.);  Amoxycillin 125mg/5ml susp (Flamingo Pharmaceutical Ltd. Ind.); Sinacilin 100mg/ml gtt, 250mg cps, 500mg cps, 250mg/5ml susp (Galenika a.d. SMZ); Amoksicilin 250mg cps, 500mg cps, 250mg/5ml susp (ICN Makedonija, Mk); Bactox 1g/5ml inj, 0.5g/5ml inj (Innotera Chouzy (Innotera Group), Fr); Amoxycillin 250mg cps, 500mg cps, 125mg/5ml susp, 250mg/5ml (Jay Formulations, Ind.); Hiconcil 250mg cps, 500mg cps, 250mg/5ml susp (Krka d.d. Slo.); Amoksicilina 250mg cps,  forte 500mg cps, 125mg/5ml susp, 250mg/5ml susp (Lek Pharmatech, Rom.); Amoxycillin 500mg cps (Linkoln Pharmaceuticals Ltd Ind.); Amoxina 1g tab, 250mg/5ml susp (MITIM S.R.L., It); Amoxicillin 250mg cps, 500mg cps (Macleods Pharmaceutical Ltd., Ind.); Amoksil 500mg tab, 1g tab (Mustafa Nevzat Ilac Sanayii A.S., Tur.); Amoxicillin 500mg cps (Remedica Ltd, Cyp.); Amoksicilin 250mg cps, 500mg cps, 500mg film tab (Replekpharm, Mk)

 

Top

 

KOAMOKSIKLAVI

Amoksicilinė+Acid klavulanik

 

Indikacionet:

Infekcionet nė tė cilat shtamet e bakterieve prodhojnė beta-laktamazė (nė tė cilat pėrdorimi vetėm i amoksicilinės nuk ėshtė pėrkatės) pėrfshirė infekcionet e traktit respirator, urogjenital dhe abdominal, celulitin, pickimet e insekteve dhe shtazėve, infekcionet e rėnda stomatologjike me celulit tė pėrhapur.

Kundėrindikacionet:

Tejndjeshmėria nė peniciline, histori e verdhėzės kolestatike qė ėshtė si pasojė e pėrdorimit tė koamoksiklavit.

Vėrejtje tė posaēme:

Alergji, insuficiencė renale, eritremė, leukemia limfatike kronike.

Verdhėza kolestatike ėshtė identifikuar si veprim anėsor i shfaqur gjatė ose menjėherė mbas pėrdorimit tė koamoksiklavit. Trajtimi me koamoksiklav nuk do tė duhej tė zgjasė mė shumė se 14 ditė.

Veprimet anėsore:

Sikurse te amoksicilina; hepatiti, verdhėza kolestatike, erythema multiforme (pėrfshirė edhe sindromin Steven-Johnson), nekrolizė epidermike topikale, dermatit eksfoliativ, ėshtė raportuar edhe vaskuliti; rrallėherė manifestohet edhe prolongim i kohės sė gjakderdhjes, marramendje, kokėdhembje, konvulzione (posaēėrisht me doza tė larta ose nė insuficiencė tė veshkeve), ngjyrosje sipėrfaqėsore e dhėmbėve dhe precipitim, flebit nė vendin e dhėnjes sė injekcionit.

Dozimi:

Oralisht i shprehur si amoksicilinė 250 mg nė ēdo 8 orė, kurse nė raste tė rėnda doza dyfishohet.

Fėmijėt 2 muajsh-2 vjeē marrin nga 20-40 mg/kg/ditė tė ndarė nė 3 doza.

Fėmijėt 1-6 vjeē marrin nga 125 mg shurup ēdo 8 orė. Te rastet e rėnda doza dyfishohet.

Format farmaceutike dhe dozat:

Clavam 1.2g inj (Alkem Lab. Ltd., Ind.); Klavunat 625mg film tab (forte), 156.25mg/5ml susp, 312.5mg/5ml susp (Atabay Kimya San., Tur.); Klaks 625mg film tab, 1g film tab (Bid), 228mg/5ml susp (Bid), 457mg/5ml (Bid) (Bilim Pharmaceuticals, Tur.);

Top

 

AMPICILINA

 

Indikacionet:

Infeksione  tė shkaktuara  nga ( shtamet qė nuk prodhojnė penicilinazė) streptokokėt, pneumokokėt, stafilokokėt, Listeria, meningokokėt, disa shtame tė H. influenzae, Salmonella, Shigella, E. Coli, Enterobacter, dhe Klebsiela.

Vėrejtje tė veēanta:

Alergji, insuficiencė renale, eritremė, leukemia limfatike kronike.

Kundėrindikacionet:

Tejndjeshmėri ndaj penicilinave.

Veprimet anėsore:

Ekzantemė( duhet tė ndėrpritet terapia), diarre, vjellje , reakcione alergjike, kandidiazė orale, kolit i shkaktuar nga antibiotiku.

Dozimi:

Oralisht, 250-500 mg ēdo 6 orė.

Me rrugė I.V., 500 mg-3g, ēdo 4-6 orė maks. (12g nė ditė).

Me rrugė I.M., 500mg-1.5g ēdo 4-6 orė.

Neonatėt deri 7 ditė.

Neonatėt dhe fėmijėt I.M., I.V. 100-400 mg/kg nė ditė   ( ēdo 4-6 orė), meningit 200 mg/kg nė ditė (ēdo 4-6 orė); maks. 12g nė ditė; oralisht 50-100 mg/kg nė ditė (ēdo 6 orė); maks. 2-3 g nė ditė.

 

Top

 

BENZILPENICILINA

 

Indikacionet:

Nė infeksionet e fytit, otitis media, endokardit streptokokal, meningit, pneumoni.

Vėrejtje tė posaēme:

Ērregullim i funksionit tė veshkeve, alergji.

Kundėrindikacionet:

Tejndjeshmėri ndaj penicilineve.

Veprimet anėsore:

Reakcione tejndjeshmėrie,

Dozimi:

Me rrugė I.M. ose I.V. tė ngadalshme, 1.2 g nė ditė        ( ēdo 6 orė).

Neonatėt < 4 javė, 50 mg/kg nė ditė ( ēdo 12 orė); nė meningjit, 150 mg/kg nė ditė (ēdo 8 orė);

>4 javė 75 mg/kg nė ditė (ēdo 8 orė); nė meningjit

100 mg/kg nė ditė (ēdo 12 orė);

Te fėmijėt: 100 mg/kg nė ditė (ēdo 6 orė); nė meningjit 180-300 mg/kg nė ditė (ēdo 4-6 orė).

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 0.5 M I.U., 1 M I.U.

 

Top

 

FENOKSIMETILPENICILINA

 

Indikacionet:

Tonzilit, otitis media, erizipella, ethet reumatike.

Vėrejtje tė posaēme:

Si benzilpenicilina.

Veprimet anėsore, kundėrindikacionet:

Si benzilpenicilina.

Dozimi:

500 mg, ēdo 6 orė; nė infeksione tė theksuara, 750 mg, ēdo 6 orė; fėmijėt  < 1 vjeē,  62.5 mg, ēdo 6 orė; fėmijėt 1-5 vjeē, 125 mg, ēdo 6 orė;  6-12 vjeē, 250 mg, ēdo 6 orė; nė ethet reumatike, pėr parandalimin e rekurencės, 250 mg, 2 herė nė ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 250 mg

Shurup: 250 mg/5 mL

 

Top

 

PROKAIN PENICILINA

 

Indikacionet:

Infeksionet me mikroorganizma penicilinė senzitiv: antraksi, endokarditi, perikarditi, erizipella, gonorea, meningjiti pneumokokal dhe meningokokal, otitis media, pneumonia, septikemia ( nė kombinim me aminoglukozide), sifilisi, tonziliti, amputimi i ekstremiteteve, Morbus Lyme, profilaksa nė kirurgji.

Vėrejtje tė posaēme:

Shih benzilpenicilinėn.

Kundėrindikacionet:

Shih benzilpenicilinėn.

Veprimet anėsore:

Shih benzilpenicilinėn.

Dozimi:

Tė rriturit 1.6-4 M I.U. nė ditė. Fėmijėt deri 7 vjeē 400.000 I.U. nė ditė; fėmijėt mbi 7 vjeē 800.000 I.U.

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 0.4 M I.U (0.1 M benzilpenicilinė+0.3 M prokainėpenicilinė),

0.8 M I.U. (0.2 M benzilpenicilinė+0.6 M prokainėpenicilinė)

 

Top

 

KLOKSACILINA

 

Indikacionet:

Infeksionet e shkaktuara nga stafilokokėt penicilinazė prodhues.

Vėrejtje tė posaēme:

Shih penicilinat.

Veprimet anėsore:

Shih penicilinat.

Dozimi:

Fėmijėt < 20 kg, 50-100 mg/kg/ditė, nė ēdo 6 orė (maks. 4 gt/ditė); fėmijėt >20 kg dhe tė rriturit 250-500 mg (ēdo 6 orė).

Format farmaceutike dhe dozat:

Kapsulla: 250 mg, 500 mg

Pluhur pėr tretėsirė pėr injekcion: 500 mg, 1 g

Shurup: 125 mg/5 mL

 

Top

 

PIPERACILINA

 

Indikacionet:

Septikemi, infeksionet e traktit respirator, infeksionet e lėkurės, traktit urinar tė shkaktuar nga Pseudomonas, Proteus, Escheria coli dhe Enterobacter.

Vėrejtje tė posaēme:

Shih bezilpenicilinėn.

Kundėrindikacionet:

Shih benzilpenicilinėn.

Veprimet anėsore:

Shih benzilpenicilinėn.

Dozimi:

Neonatėt 100 mg/kg, ēdo 12 orė.

Foshnjet dhe fėmijėt: I.M. ose I.V. (I.M. e thellė): 200-300 mg/kg/ditė, ēdo 4-6 orė.

Masa

Forma

Meningjit

Tė tjera

nėn

2000g

I.M I.V.

50 mg/kg

ēdo 12 orė

25 mg/kg

ēdo 12 orė

mbi

2000g

I.M I.V.

50 mg/kg

ēdo 8 orė

25 mg/kg

ēdo 12 orė

 

Tė rriturit: I.M. ose I.V.: infeksionet e moderuara 2-3 g ēdo 6-12 orė.

Infeksionet e theksuara: 3-4 g ēdo 4-6 orė, maks. 24 g/ditė.

Gonore e pakomplikuar: 2g I.M. si dozė e vetme e shoqėruar me probenicid 1g, 30 minuta para injekcionit.

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 500 mg, 1 g, 2 g

 

Top

 

TIKARCILINA

 

Indikacionet:

Infeksionet e shkaktuara nga Pseudomonas dhe Proteus spp.

Vėrejtje tė posaēme:

Shiko tek penicilinat.

Kundėrindikacionet:

Shiko tek penicilinet.

Veprimet anėsore:

Shiko tek penicilinat.

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 1g, 3g, 6g, 20g dhe 30g

 

Tikarcilinė + Acid klavulanik

 

Dozimi:

Injekcion intravenoz 3,2 g ēdo 6-8 orė, tė rritet nė ēdo 4 orė nė infeksionet mė serioze;

Fėmijėt: 80 mg/kg ēdo 6-8 orė (ēdo 12 orė tek neonatėt).

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 3g+0.1g

 

Top

 

Cefalosporinet

 

Mekanizmi i veprimit:

Duket se tė gjithė beta-laktamėt posedojnė ngjashmėri nė mekanizmat e tyre tė veprimit. Nė esencė, ata duhet tė hyjnė brenda qelizės bakteriale nėpėr kanalet e njohura si “porine” dhe tė lidhen pėr proteine tė njohura si proteina penicilinė-lidhėse. Proteinat lidhėse tė penicilinės, tė cilat dallojnė nė mes tė tipave tė ndryshėm tė bakterieve , janė pėrgjegjėse pėr disa hapa nė sintezėn e murit tė qelizės bakteriale dhe janė gjetur nė sasi prej disa qindra deri nė disa mijėra molekula pėr qelizė. Duket se gonokoket pėrmbajnė tė tre nėntipat , derisa sė paku 10 nėntipa  janė gjetur nė E.coli . Aktiviteti i brendshėm i beta –laktamėve tė dhėnė varet nga aftėsia e tyre pėr tė hyrė dhe pėr t’u lidhur me proteinat lidhėse tė penicilinės. Qelizat e tilla nė fund pėrjetojnė lizė,dukuri qė ėshtė e ndėrmjetėsuar nga enzimet autolitike tė murit qelizor (p.sh. autolozina) Marrėdhėnia nė mes tė proteinave lidhėse tė penicilinės dhe autolizinės ėshtė e paqartė por  e mundshme  se beta-laktamėt  pengojnė njė inhibitor tė autolizinės.

 

Top

 

CEFALEKSINA

 

Indikacionet:

Infekcionet respiratore, urinare, otitis media, sinusitis, infekcionet nė shtatzani, infekconet e lėkurės dhe tė indeve tė buta.

Kundėrindikacionet:

Tejndjeshmėria nė cefalosporine.

Vėrejtje tė veēanta:

Nė disa raste mund tė paraqiten reakcione tė kryqėzuara tejndjeshmėrie me peniciline.

Dėmtimi i veshkeve.

Veprimet anėsore:

Diarre, rrallėherė kolit i shkaktuar nga antibiotikėt, pėshtirosje dhe vjellje, kokėdhembje, prurit, urtikari, reakcione alergjike, anafilaksa.

Dozimi:

Tė rriturit: 1 deri 4 g/ditė nė doza tė ndara.

Dozat e rėndomta: 250mg ēdo 6 orė.

Faringjiti streptokokal, infekcionet e lėkurės dhe tė strutkurave tė lėkurės, cistiti pa komplikime te mė tė vjetrit se 15 vjeē: 500mg ēdo 12 orė.

Mund tė nevojiten doza mė tė larta nėse infekcionet janė mė tė rėnda ose mikroorganizmat janė mė pak tė ndjeshme nė cefaleksinė.

Fėmijėt marrin 25 deri 50mg/kg nė doza tė ndara. Pėr faringjitin streptokoksik pėr pacientėt mė tė vjetėr se 1 vjeē dhe pėr infekcione tė lėkurės dhe strukturave tė lėkurės tė ndahet doza e pėrgjithshme nė dy doza nė ēdo 12 orė. Nė infekcione tė rėnda dyfishohet doza.

Otitis media: 75 deri 100mg/kg/ditė nė 4 doza tė ndara ditore.

Infekcionet streptokoksike ß-hemolitike: Tė vazhdohet trajtimi pėr mė sė paku 10 ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Kapsulla: 250mg, 500mg

Tableta: 250mg, 500mg

Shurup: 125mg/5mL, 250mg/5mL

 

Top

 

CEFAZOLINA

 

Indikacionet:

Infekcionet e shkaktuara nga koket e ndjeshme Gram-pozitive , pneumonia pneumokoksike, infekcionet urinare pa komplikime, endokarditi, septikemia, profilaksa para operacionit gjatė operacionit dhe pas operacionit.

Kundėrindikacionet:

Si te cefalosporinet tjera.

Vėrejtje tė veēanta:

Si te cefalosporinet tjera.

Veprimet anėsore:

Si te cefalosporinet tjera.

Dozimi:

Infekcionet e lehta tė shkaktuara nga koket e ndjeshme Gram-pozitive: 250 deri 500mg ēdo 8 orė.

Infekcionet mesatare dhe tė rėnda: 500mg deri 1g ēdo 6 deri 8 orė.

Pneumonia pneumokoksike: 500mg ēdo 12 orė.

Endokarditi, septikemia: 1 deri 1.5g ēdo 6 orė. Janė pėrdorur rrallė doza prej 12g nė ditė.

Infekcionet e pakomplikuara urinare: 1gēdo 12 orė.

Profilaksa para operacionit: 1g IV ose IM 30 min deri 1 orė para intervenimit kirurgjik.

Gjatė operacionit (mė tėper se 2 orė): 0.5 deri 1g IV ose IM gjatė intervenimit kirurgjik nė intervale pėrkatėse kohore.

Pas operacionit: 0.5 deri 1g IV ose IM ēdo 6 deri 8 orė tė jepet gjatė 24 orėve mbas operacionit.

Fėmijėt:

Infekcionet e lehta dhe mesatarisht tė rėnda: Tė jepet doza e pėrgjithshme prej 25 deri 50mg/kg nė 3 ose 4 doza ekuivalente.

Infekcionet e rėnda: Doza e pėrgjithshme mund tė rritet deri nė 100mg/kg.

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 500mg, 1g

 

Top

 

CEFAMANDOLI

 

Indikacionet:

Tek infeksionet e traktit respirator dhe urinar, otitis media dhe infeksionet e lėkurės tė shkaktuara nga: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, S. pyogenes, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella species dhe nga Staphyloccoc-ėt.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me tejndjeshmėri nė cefalosporine.

Veprimet anėsore:

Kokėdhembje, marramendje, somnolencė, pėshtirosje, vjellje, diarre, anoreksi, dispepsi, vaginit, kandidiazė orale, leukopeni kalimtare, anemi, eozinofili, trombocitopeni, limfocitozė, dermatit, prurit, reakcione hipersensitive, anafilaksė, ethe, rritje kalimtare e enzimeve tė mėlqisė.

Dozimi:

Tė rriturit: ēdo 4-8 orė, 0.2-2g I.M, I.V. apo inf. I.V., doza maksimale 12g nė ditė. Fėmijėt: 50-100mg/kg peshė nė ditė e ndarė nė 3-4 doza. Nuk tejkalohet doza e tė rriturve.

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: ampula, 0.5g/10mL, o.75g/1omL, 1g/10mL, 1.5g/10mL, 2g/10mL, 3g/50mL, 3g/100mL, 4g/100mL.

 

Top

 

CEFTRIAKSONI

 

Indikacionet:

Nė trajtimin e infeksioneve tė rrugėve tė poshtme tė frymėmarrjes, tė lėkurės, tė eshtrave, intraabdominale dhe urinare, sepsė dhe meningjit, salmonellozė, shigellozė, profilaksė kirurgjike,

Vėrejtje tė posaēme:

Ērregullim i funksionit tė veshkeve, tė mėlqisė, prematurėt,

Kundėrindikacionet:

Tejndjeshmėri ndaj cefalosporineve, porfiri, neonatėt hiperbilirubinemikė.

Veprimet anėsore:

Kolit, diarre, eozinofili, trombocitozė, leukopeni,

Dozimi:

Me rrugė I.M. me injekcion tė thellė ose I.V. ngadalė pėrgjatė 2-4 min, 1g nė ditė ( 2-4 g nė infeksione tė rėnda).

Fėmijėt  20-50 mg/kg nė ditė, 80 mg nė infeksione tė rėnda ( 2 g nė ditė); nė meningjit 1-2 g nė ditė, ēdo 12 orė.

Neonatėt < 2000 g 50 mg/kg nė ditė, ēdo 24 orė;

  > 2000 g 50-75 mg/kg nė ditė, ēdo 24 orė;

Nė meningjit 100 mg/kg nė ditė ēdo 12-24 orė.

Format farmaceutike dhe dozat:

 

Top

 

CEFUROKSIMI

 

Indikacionet:

Trajtimi i infeksioneve tė shkaktuara nga stafilokokėt, streptokok tė grupit B, H. influenzae, E. Coli, Enterobacter, N. ghonorrhoeae

Vėrejtje tė posaēme:

Si cefaleksina

Dozimi:

Oralisht - fėmijėt 20-30 mg/kg nė ditė, tė ndara nė 2 doza, maks. 750 mg nė ditė

- tė rriturit 250-500 mg, 2 herė nė ditė; me rrugė I.M., I.V.- fėmijėt, 60 mg nė ditė, 3-4 herė nė ditė, maks. 100 mg/kg nė ditė; - tė rriturit, 750 mg-1.5 g ēdo 8 orė, maks. 6 g/24 orė./

Format farmaceutike dhe dozat:

 

Top

 

CEFEPIMI

 

Indikacionet:

Tek infeksionet e mesme dhe tė rėnda tė traktit urinar tė shkaktuara nga Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae apo Proteus mirabilis, tek infeksionet e rėnda tė traktit urinar duke pėrfshirė edhe pielonefritin tė shkaktur nga E. coli apo K. pneumoniae. Tek pneumonitė tė shkaktuara nga Streptococcus pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, K. pneumoniae apo Enterobacter species. Tek infeksionet e rėnda tė lėkurės, infeksionet e komplikuara tė lėkurės dhe infeksioneve tė strukturave tė lėkurės tė shkaktuara nga: Staphylococcus aureus apo nga Streptococcus pyogenes.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me tejndjeshmėri nė bar, nė cefalosporinet e tjera, nė penicilinė.

Veprimet anėsore:

Kokėdhembje, kolit, diarre, pėshtirosje, vjellje, vaginit, urtikari, prurit, flebit, ethe.

Dozimi:

Tė rriturit dhe fėmijėt mbi 12 vjeē, tek infeksionet e traktit urinar: 0.5-1 g I.M. apo infuzion I.V. 30 min, ēdo 12 orė, 7-10 ditė. Tek pielonefriti: 2 g I.V. ēdo 12 orė, 10 ditė. Tek pneumonitė: 1-2 g I.V. ēdo 12 orė pėr 10 ditė. Tek infeksionet e lėkurės: 2 g I.V., ēdo 12 orė pėr 10 ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 500mg/15mL, 1g/100mL, 1g/15mL, 2g/100mL, 2g/20mL

 

Top

 

CEFIKSIMI

 

Indikacionet:

Tek infeksionet e pakomplikuara tė traktit urinar tė shkaktuara nga: E. coli dhe proteus miribalis, tek otitis media tė shkaktuar nga: Haemophilus inflenzae, Moraxella catarrhalis dhe nga Streptoccocus pyogenes. Tek faringiti dhe tonziliti i shkaktuar nga: S. pyogenes, tek bronkiti akut tė shkaktuar nga: S. pneumoniae dhe H. influenzae. Tek gonorea e shkaktuar nga Neisseria gonorrhoeae.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me tejndjeshmėri nė bar dhe nė cefalosporinet e tjera.

Veprimet anėsore:

Kokėdhembje, marramendje, diarre, pėshtirosje, vjellje, dhembje abdominale, prurit, vaginit, trombocitopeni, leukopeni eozinofili, eritemė multiforme, Sy. Stevens-Johnson, ethe, rritje kalimtare e enzimeve tė mėlqisė, anafilaksė.

Dozimi:

Tė rriturit dhe fėmijėt mbi 12 vjeē: 400mg nė ditė P.O. si dozė e vetme apo nė 12 orė nga 200mg.

Fėmijėt nėn 12 vjeē: 8mg/kg nė ditė P.O. si dozė tė vetme apo 4mg/kg nė ditė nė 12 orė.

Tek gonorea: 400 mg P.O. si dozė e vetme.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 200mg, 400mg

 

Top

 

CEFOPERAZONI

 

Indikacionet:

Nė infeksionet serioze tė traktit respirator, intraabdominale, gjinekologjike dhe infeksionet e lėkurės; bakteremi, septikemi tė shkaktuara nga Streptococcus pneumoniae dhe Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus dhe Staphylococcus epidermidis; E. coli, Klebsiella, Haemophilus influenzae, Enterobacter, Citrobacter, Proteus, Pseudomonas aeruginosa dhe Bacteroides fragilis.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me tejndjeshmėri nė bar dhe nė cefalosporinet e tjera.

Veprimet anėsore:

Kolit pseudomembranoz, pėshtirosje, vjellje, diarre, neutropeni kalimtare, eozinofili, anemi, hipoprotrombinemi, anafilaksė.

Dozimi:

Tė rriturit: 1-2 g, nė 12 orė I.M. apo I.V. sipas nevojės doza mund tė rritet deri nė 16 g nė ditė (nė raste tė veēanta).

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 0.5 g, 1g, 2g

 

Top

 

CEFPODOKSIMI

 

Indikacionet:

Tek pneumonitė akute tė shkaktuara nga: Haemophilus influenzae apo nga Streptococcus pneumoniae; tek ekzacerbimi akut bakterial i bronkitit kronik tė shkaktuar nga: S. pneumoniae, H. influenzae apo Moraxella catarrhalis; tek gonorea e pakomplikuar  te mashkujt dhe femrat dhe tek infeksionet gonokokale rektale tek femrat; tek infeksionet e pakomplikuara tė lėkurės dhe strukturave tė lėkurės tė shkaktuara nga  Staphylococcus aureus apo Streptococcus pyogenes; tek otitis media acuta tė shkaktuar nga S. pneumoniae, H. influenzae, apo M. catarrhalis; tek faringitet apo tonsiliti tė shkaktuara nga S. pyogenes; tek infeksionet urinare tė shkaktuara nga E. coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis apo Staphylococcus saprophyticus.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me tejndjeshmėri nė bar dhe nė cefalosporinet e tjera. Siguria dhe efikasiteti tek foshnjet nėn 6 muaj nuk ėshtė i njohur.

Veprimet anėsore:

Kokėdhembje, diarre, pėshtirosje, vjellje, dhembje abdominale, infeksione fungale vaginale, anafilaksė.

Dozimi:

Tė rriturit dhe fėmijėt deri 13 vjeē dhe mė shumė: tek pneumonitė: 200 mg P.O. nė 12 orė 14 ditė ndėrsa tek bronkiti 10 ditė; tek gonorea: 400 mg P.O. nė 12 orė, 7 deri 14 ditė; tek otiti: fėmijėt mbi 6 muaj, 5 mg/kg (tė mos kalohet 200 mg) P.O. nė 12 orė, 10 ditė; tek faringiti dhe tonsiliti: fėmijėt mbi 6 muaj, 5mg/kg (tė mos kalohet 100 mg) P.O. nė 12 orė, 10 ditė; tek infeksionet e traktit urinar: tė rriturit, 100 mg P.O., nė 12 orė, 7 ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 100mg, 200mg

Shurup: 50mg/5mL, 100mg/5mL

 

Top

 

Karbapenemet

 

IMIPENEMI+CILASTATINA

 

Indikacionet:

Infekcionet e traktit tė poshtėm respirator: S.aureus (prodhues penicilinaze), E.Coli, Klebsiella sp, Enterobacter sp, H.influenzae, H.parainfluenzae, Acinetobacter sp, S.marcenscens.

Infekcionet e traktit urinar (tė komplikuara dhe tė pakomplikuara): Enterococcus faecalis, S.aureus (prodhues penicilinaze), grupi D i streptokokeve (enterokoket), E.coli, Klebsiella sp, Enterobacter sp, P.vulgaris, P.rettgeri, M.morganii, P.aeruginosa.

Infekcionet intraabdominale: E.faecalis, S.aureus (prodhues penicilinaze), S.epidermidis, E.colo, Klebsiella sp, Enterobacter sp, Proteus sp (indol-pozitiv dhe indol-negativ), M.morganii, P.aeruginosa, Citrobacter sp, Clostridium sp, anaerobet gram-pozitive pėrfshirė Peptococcus sp, Peptostreptococcus sp, Eubacterium sp, Propionbacterium sp, Bifidobacterium sp, Bacteroides sp pėrfshirė B.fragilis, Fusobacterium sp.

Infekcionet gjinekologjike: E.faecalis, S.aureus (penicilinazė prodhuese), Streptococcus agalactiae (grupi B i streptokokeve), E.coli, Klebsiella sp, Proteus sp (indol-pozitiv dhe indol-negativ), Enterobacter sp, anaerobet gram-pozitive pėrfshirė Peptococcus sp, Peptostreptococcus sp, Bifidobacterium sp, Bacteroides sp, B.fragilis, Gardnerella vaginalis.

Septikemia bakteriale: E.faecalis, S.aureus (penicilinazė prodhuese), grupi D i streptokokeve (enterokoket), E.coli, Klebsiella sp, P.aeruginosa, Serratia sp, Enterobacter sp, Bacteroides sp, B.fragilis.

Infekcionet e eshtrave dhe nyjeve: E.faecalis, S.aureus (penicilinazė prodhuese ), S.epidermidis, grupi D i streptokokeve (enterokoket), Enterobacter sp, P.aeruginosa.

Infekcionet e indeve tė buta   dhe lėkurės: E.faecalis, S.aureus (penicilinazė prodhuese), S.epidermidis, grupi D i streptokokut (enterokoket), E.coli, Klebsiella sp, Enterobacter sp, P.vulgaris, P.rettgeri, M.morganii, P.aeruginosa, Serratia sp, Citrobacter sp, Acinetobacter sp, anaerobet gram-pozitive pėrfshirė Peptococcus sp dhe Peptostreptococcus sp, Bacteroides sp pėrfshirė B.fragilis, Fusobacterium sp.

Endokarditi: S.aureus (penicilinazė prodhuese).

Infekcionet e pėrziera (polimikrobike): pėrfshirė ato me S.pneumoniae (pneumonia, septikemia), streptokok i grupit A b-hemolitikė (lėkura dhe indet e buta) ose S.aureus qė nuk prodhon penicilinazė.

Kundėrindikacionet:

Tejndjeshmėri nė ndonjėrin prej komponeneteve tė produktit.

I.M. Tejndjeshmėri nė ndonjėrin prej anestetikėve lokal tė tipit amidik dhe te pacientėt me shok tė rėndė ose bllok tė zemrės pėr shkak tė pėrdorimit tė lidokainės si diluent.

Vėrejtje tė posaēme:

Disa shtame tė Pseudmonas aeruginosa shpejt mund tė zhvillojnė rezistencė bakteriale gjatė pėrdorimit tė imipenemit me cilastatin. Mund tė shfaqet edhe koliti pseudomembranoz sikurse virtualisht te tė gjithė antibiotikėt. Reakcione tė kryqėzuara tė tejndjeshmėrisė nė b-laktame mund tė shfaqen gjatė pėrdorimit tė imipenemit me cilastatin.Nėse klirensi I kreatininės ėshtė mė i vogėl se 5mL/min/1.73m2, dhėnja e imipenemit nuk rekomandohet para se tė vendoset hemodializa mbrenda 48 orėve.

Veprimet anėsore:

Pėshtirosje, vjellje, diarre (pėr shkak tė pėrdorimit tė antibiotikėve), ērregullim i shijes, ērregullime tė pasqyrės sė gjakut, testi i Coombs-it pozitiv, reakcione alergjike (puērrosje, kruarje, urtikari, ethe, reakcione anafilaktike, nekroliza epidermale paraqitet rrallė); aktivitete mioklonike, konvulzione, janė raportuar edhe konfuzion dhe ērregullime mentale; ėshtė raportuar edhe rritje e lehtė e enzimeve tė mėlqisė dhe tė bilirubinės; rritje e kreatininės dhe uresė nė serum; ėshtė raportuar ngjyrosje e kuqe e urinės te fėmijėt; reakcione lokale: skuqje, dhembje dhe ngurtėsim i indeve dhe tromboflebit.

Dozimi:

 

Pesha e infekcionit

Mikroorganizmat plotėsisht tė ndjeshme pėrfshirė aerobet dhe anaerobet gram-pozitive dhe gram-negative

Mikroorganizmat mesatarisht tė ndjeshme, parimisht disa shtame tė Pseudomonas aeruginosa

Tė lehta

250mg ēdo 6 orė

500mg ēdo 6 orė

Mesatare

500mg ēdo 8 orė

500mg ēdo 6 orė

500mg ēdo 6 orė

1g ēdo 8 orė

Tė rėnda, qė rrezikojnė jetėn

500mg ēdo 6 orė

1g ēdo 8 orė

1g ēdo 6 orė

Urinare, tė pakomplikuara

250mg ēdo 6 orė

250mg ēdo 6 orė

Urinare, tė komplikuara

500mg ēdo 6 orė

500mg ēdo 6 orė

 

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione I.M.: 500 mg/15mL

Injekcione I.V.: 500 mg

 

Top

 

Aminoglukozidet

 

Mekanizmi i veprimit:

Edhe pas shumė vitesh hulumtimi, akoma nuk ėshtė e qartė se si aminoglukozidet shkaktojnė vdekjen e qelizės bakteriale. Ėshtė e njohur se aminoglukozidet lidhen nė mėnyrė ireverzibile pėr njėrin nga dy vendet lidhėse nė nėn-njėsinė 30 ribozomale, dhe kėshtu shkaktojnė inhibimin e sintezės sė proteineve bakteriale. Sidoqoftė, ky inhibim nuk sqaron nė mėnyrė adekuate efektin baktericid tė tyre sepse antibiotikėt tjerė jo-aminoglukozidė ushtrojnė veprim tė njėjtė por kanė efekt bakteriostatik. Njė aspekt esencial pėr letalitetin e shkaktuar nga aminoglukozidet ėshtė nevoja pėr arritjen e koncentrimit intracelular qė e tejkalon atė ekstracelular. Bakteriet anaerobe janė rezistente ndaj veprimit tė aminoglukozideve, dhe atė sė paku pjesėrisht, pėr shkak tė mungesės sė njė mekanizmi pėr transport aktiv tė tyre.

Aminoglukozidet ushtrojnė “vrasje tė varur nga koncentrimi” dhe “efekt post-antibiotik”. “Vrasja e varur nga koncentrimi” referon pėr njė princip tek i cili efekti baktericid rritet me rritjen e koncentrimit tė antibiotikut. “Efekti post-antibiotik” paraqet njė veprim tė zgjatur inhibitor nė rritjen bakteriale qė perziston disa orė pasi qė koncentrimi i aminoglukozideve ėshtė i padetektueshėm.Tė dy dukuritė mund tė shfrytėzohen pėrmes njė regjimi tė dozimit qė nėnkupton aplikimin e dozave tė larta tė administruara nė intervale mė tė gjata kohore.

 

Top

 

AMIKACINA

 

Indikacionet:

Trajtimi i infeksioneve tė rėnda, rezistente ndaj gentamicinės dhe tobramicinės, (gjithashtu  Pseudomonas, Proteus, Serratia, infeksionet me bacil gram-pozitiv).

Vėrejtje tė posaēme:

Si gentamicina.

Dozimi:

Me rrugė I.M. dhe I.V., 15-20 mg/kg nė ditė, nė dy doza tė ndara.

 

Top

 

GENTAMICINA

 

Indikacionet:

Septikemi dhe sepsa neonatale, meningjit dhe infeksione tjera tė SNQ-sė, endokarditit, pielonefritit dhe prostatitit si dhe mikroorganizmat tjerė gram negativ; lokalisht pėr infeksionet e lėkurės dhe tė syrit

Vėrejtje tė posaēme:

Duhet shmangur pėrdorimi i zgjatur pėr shkak toksicitetit; nė insuficiencė renale; dėmtime vestibulare dhe kokleare; miastenia gravis; hipokalemi; gjendje me transmetim neuromuskulor tė ulur.

Kundėrindikacionet:

Shtatzania, miasthenia gravis.

Veprimet anėsore:

Neurotoksicitet, vertigo; ataksi; ototoksicitet vestibular dhe i dėgjimit; nefrotoksicitet, reakcione nė lėkurė; hipomagnezemi me pėrdorim tė zgjatur.

Dozimi:

Ėshtė me rėndėsi individualizimi pėr shkak tė indeksit tė vogėl terapeutik.

Tė sapolindurit: intratekal 1 mg ēdo ditė.

Fėmijėt  > 3 muaj: intratekal 1-2 mg/ditė.

Fėmijėt  < 5 vjeē: me rrugė tė ngadalshme, sė paku 3 min. kur jipet si injekcion I.M. dhe I.V, 2.5 mg/kg ēdo 8 orė; nė fibrozėn cistike 2.5 mg/kg ēdo 6 orė.

Fėmijėt  > 5 vjeē: 1.5-2.5 mg/kg ēdo 8 orė.

Tė rriturit I.M. dhe I.V. nė infeksione tepėr tė theksuara: 2-2.5 mg/kg ēdo 8 orė; infeksionet e sistemit urinar: 1.5 mg/kg/, ēdo 8 orė; nė infeksionet tjera: 2-5 mg/kg/ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tretėsirė pėr injekcione: 20 mg, 40 mg, 80 mg, 120 mg

Tretėsirė pėr injekcion intratekal: 5mg

Kremė oftalmike: 0.1%

Pomadė oftalmike: 0.3%

Pomadė pėr lėkurė: 0.1%

Pika pėr sy: 0.3%

 

Top

 

STREPTOMICINA

 

Indikacionet:

Tuberkuloza, nė kombinim me barnat tjera, shtesė doksiciklinės nė brucelozė, endokardit streptokokal, tularemia.

Vėrejtje tė posaēme:

Streptomicina nuk do tė duhej tė jepet bashkė me diuretikėt qė mund tė jenė potencialisht ototoksik.

Veprimet anėsore:

Shumica e veprimeve anėsore tė streptomicinės janė tė varura nga doza kėshtu qė duhet tė kihet kujdes me dozim dhe kurdoherė qė ėshtė e mundshme trajtimi tė mos i kalojė 7 ditė. Veprimet e rėndėsishme anėsore janė ototoksiciteti dhe nefrotoksiciteti; kėto rėndomė paraqiten tek tė vjetrit dhe tek pacientėt me dėmtim tė veshkeve.

Kundėrindikacionet:

Shih gentamicinėn.

Dozimi:

Fėmijėt: 20-30 mg/kg/ditė, maks. 1g/ditė.

Tė rriturit: 15 mg/kg/ditė, maks. 1g

Endokarditi enterokokal: 1g ēdo 12 orė,(2 javė).

Endokardit sterptokokal 1-2 g/ditė nė doza tė ndara,

(1 javė).

Tularemia: 1-2 g/ ditė nė doza tė ndara (7-10 ditė).

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcione: 1 g

 

Top

 

Kinolonet

 

Mekanizmi i veprimit:

Ekzistojnė dy zingjirė tė ADN. Kėta zingjirė duhet tė ndahen para se tė fillojė replikacioni ose transkripcioni. Gjatė procesit tė ndarjes ndodhė njė spiralizim i shprehur i tyre. ADN giraza e kundėrshton kėtė veprim. Qelizat eukariotike nuk kanė ADN girazė, por nė pėrbėrjen e tyre ėshtė prezent enzimi topoizomerazė i cili funksionon nė tė njėjtėn mėnyrė.Fluorokinolonet e ushtrojnė veprimin e tyre baktericid pėrmes inhibimit tė ADN-girazės bakteriale; pėr tė inhibuar topoizomerazėn e gjitarėve koncentrimi nė serum i kinoloneve duhet tė jetė 100 deri nė 1000 herė mė i madh.Ėshtė e paqartė se si inhibimi i ADN shkakton vdekjen qelizore. Fluorokinolonet shkaktojnė inhibimin e rritjes sė organizmave qė rriten shpejtė e poashtu edhe tė organizmave qė rriten ngadalė.

Fluorokinolonet ushtrojnė efekt tė prolonguar post-antibiotik. Organizmat mund tė mos e vazhdojnė rritjen pėr 2-6 orė pas kontaktit me fluorokinolone, pėrkundėr mosdetektimit tė nivelit tė barit. Fluorokinolonet koncentrohen nė neutrofilet humane. Kjo mund tė shpjegojė efektivitetin e ciprofloksacinės nė trajtimin e infeksioneve mikobakteriale. Ciprofloksacina ėshtė aktualisht e pėrfshirė nė trajtimin e infeksionit kompleks me Mycobacterium avium tek pacientėt e sėmurė nga SIDA dhe nė kombinim me agjentėt tjerė,nė trajtimin e TBC multi-medikament rezistente.

 

Top

 

CIPROFLOKSACINA

 

Indikacionet:

Mikroorganizmat gram pozitivė dhe veēanėrisht ata gram negativė;  nė infeksionet e traktit respirator ( jo pneumuni pneumokoksike); sinuseve; lėkurės; eshtrave dhe traktit urinar, duke pėrfshirė prostatitin dhe gonorenė, si dhe nė infeksionet e traktit gastrointestinal si ethet tifoide etj.

Vėrejtje tė posaēme:

Nė pacientėt me G6PD deficiencė; nuk rekomandohet nėn 18 vjeē; rreziku nga artropatia nė artikulacione, te pacientėt me histori tė konvulzioneve; tė shmanget ekspozimi i tepruar nė diell.

Veprimet anėsore:

Marramendje, konfuzion, pėshtirosje, diarre, reakcione nė lėkurė.

Dozimi:

Fėmijėt (duke marrė parasysh atė qė u tha nė vėrejtje tė posaēme) oralisht 20-30 mg/kg/ditė, tė ndarė nė dy marrje, maks. 1.5g/ditė.

Fibrozė cistike, 20-40 mg/kg/ditė; me rrugė I.V., 10 mg-20 mg/kg/ditė, tė ndarė nė dy doza.

Tė rriturit oralisht: nė infeksionet urinare 250-500 mg 2 herė nė ditė (7-10) ditė; te gratė me cistit tė pakomplikuar 100 mg, 2 herė nė ditė (3 ditė).

Infeksionet e traktit tė poshtėm respirator dhe lėkurės 500-750 mg 2 herė nė ditė (7-14 ditė).

Infeksionet e eshtrave dhe kyēeve, 500-750 mg 2 herė nė ditė, 4-6 javė;.

Diarre infeksioze 500 mg 2 herė nė ditė, 5-7 ditė;

Ethe tifoide 500 mg 2 herė nė ditė, 10 ditė;

Profilaksė kirurgjike, 750 mg, 60-90 min para operacionit;

Gonore 250-500 mg si dozė e vetme;

Infeksion gonokokal sistemik 500 mg 2 herė nė ditė, 7 ditė;

Me rrugė I.V., si infuzion i ngadalshėm (30-60min), nė infeksionet urinare 200-400 mg 2 herė nė ditė, 7-10 ditė;

Nė infeksionet e traktit tė poshtėm respirator dhe ato tė  lėkurės 400 mg 2 herė nė ditė, 7-14 ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 250 mg, 500 mg

Tretėsirė pėr infuzion: 100 mg, 200 mg, 400 mg nė 0,9%  NaCl ose Glukozė 0.5%

 

Top

 

OFLOKSACINA

 

Indikacionet:

Infeksionet urinare, infeksionet e traktit tė poshtėm respirator, gonorea pa komplikime, uretriti dhe cerviciti jo-gonoreal, septikemia, infeksionet e lėkurės dhe tė indeve tė buta.

Vėrejtje tė posaēme:

Kinolonet duhet tė jepen me kujdes tek pacientėt me histori tė epilepsisė ose tek ata qė kanė predispozita pėr konvulzione; nė G6PD deficiencė, nė shtatzani, laktacion, tek fėmijėt dhe adoleshentėt (artropatia). Duhet tė shmanget ekspozimi ndaj rrezeve tė diellit (tė ndėrpritet terapia nėse paraqitet fotosenzitiviteti). Kinolonet mund tė shkaktojnė konvulzione tek pacientėt qė kanė pasur histori tė konvulzioneve por edhe tek ata qė nuk kanė pasur; marrja njėkohėsisht e BJSAI gjithashtu mund tė induktojė ato.

Veprimet anėsore:

Shih shėnimet mė lart. Ėshtė raportuar gjithashtu tahikardi, hipotension kalimtar, reakcione tė vaskulitit, anksiozitet, qėndrim jostabil dhe tremor, hipostazi, neuropati, simptome ekstrapiramidale, reakcione psikotike (tė ndėrpritet terapia); shumė rrallė ndryshime nė glukozėn nė gjak, raste tė izoluara tė pneumonitit, verdhėza kolestatike, hepatitis, nefriti intersticial; hipotensioni dhe reakcione lokale tek dhėnia e infuzionit intravenoz (pėrfshirė tromboflebitin).

Dozimi:

Nėpėrmjet gojės tek infeksionet urinare: 200-400 mg nė ditė preferohet nė mėngjes, tė rritet tek infeksionet e traktit tė sipėrm respirator deri nė 400 mg nė ditė.

Infeksionet e traktit tė poshtėm respirator: 400 mg nė ditė preferohen nė mėngjes, tė rritet nėse ėshtė e nevojshme deri nė 400 mg dy herė nė ditė.

Infeksionet e lėkurės dhe tė indeve tė buta: 400 mg, dy herė nė ditė.

Gonorea pa komplikime: 400 mg si njė dozė e vetme.

Uretriti dhe cerviciti jogonokokal: 400 mg nė ditė si dozė e vetme ose e ndarė nė dy doza.

Nėpėrmjet infuzionit intravenoz (mė sė paku gjatė 30 minutash pėr ēdo 200 mg), infeksionet e komplikuara tė traktit urinar 200 mg nė ditė.

Infeksionet e traktit tė poshtėm respirator: 200 mg 2 herė nė ditė.

Septikemia, 200 mg dy herė nė ditė.

Infeksionet e lėkurės dhe tė indeve tė buta: 400 mg 2  herė nė ditė.

Nė infeksionet e rėnda ose tė komplikuara: doza mund tė rritet deri nė 400 mg 2 herė nė ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 200 mg, 400 mg

Injekcione: 2mg/mL 50mL, 2mg/mL 100mL

 

Top

 

Makrolidet

 

Mekanizmi i veprimit:

Antibiotikėt makrolidė lidhen pėr nėn-njėsinė ribozomale 50S, duke inhibuar sintezėn e proteineve bakteriale. Eritromocina ėshtė efektive kundėr njė spektri tė gjėrė tė mikroorganizmave, dhe, si antibiotikėt tjerė qė pengojnė sintezėn proteinike, ka veprim kryesisht bakteriostatik. Veprimi i eritromicinės ndaj bakterieve gram-pozitive ėshtė mė i shprehur se sa ndaj atyre gram-negative dhe ėshtė si pasojė e depėrtimit mė tė lehtė nė mikroorganizma gram-pozitiv. Azitromicina duket se ka veprim mė tė dobėt gram-pozitiv dhe veprim gram-negativ mė tė shprehur se sa eritromicina.

Efekti anėsor i njohur i eritromicinės ėshtė shfrytėzuar pėr njė pėrdorim tė ri. Shumė vjet ėshtė ditur se eritromicina shkakton intolerancė gastro-intestinale. Nė kohė tė fundit, ėshtė treguar se eritromicina vepron si agonist i motilinės duke u lidhur pėr receptorėt e saj nė traktin gastrointestinal, dhe ėshtė vėrejtur se tregon efekt mė tė mirė se placebo terapia nė trajtimin e gastroparezės diabetike. Efektet anėsore gastrointestinale tė azitromicinės dhe klaritromicinės janė mė pak tė shprehura dhe pėr kėtė nuk janė adekuate pėr trajtimin e lartpėrmendur.

 

Top

 

AZITROMICINA

 

Indikacionet:

Infeksionet e traktit respirator, otitis media, infeksionet e lėkurės, infeksionet e pakomplikuara gjenitale me klamidia.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me tejndjeshmėri nė eritromicin.

Veprimet anėsore:

Pėshtirosje, vjellje, marramendje, kokėdhembje, lodhje, somnolencė, palpitacione, dhembje gjoksi, diarre, dhembje abdominale, melenė, kolit pseudomembranos, dispepsi, vaginiti, nefriti.

Dozimi:

Tė rriturit: 500 mg njė herė nė ditė pėr 3 ditė. Fėmijėt mbi 6 muaj: 10 mg/kg njė herė nė ditė pėr 3 ditė. Tek infeksioni gjenital me klamidia, 1 g si dozė e vetme.

Format farmaceutike dhe dozat:

Kapsulla: 250mg

Suspension oral: 100mg/5mL, 200mg/5mL

Tableta: 250mg, 600mg

 

Top

 

ERITROMICINA

 

Indikacionet:

Zėvendėsim i penicilineve te pacientėt hipersensitiv; pneumoni; Camphylobacter enteritis; sifilis; uretrit; prostatit kronik; difteri.

Vėrejtje tė posaēme:

Ērregullime hepatike dhe renale, tahikardi, shtatzani, laktacion.

Veprimet anėsore:

Dhembje abdominale, pėshtirosje, vjellje, humbje e kthyeshme dėgjimi (pas dozave tė larta), aritmi

Dozimi:

Oralisht, tė rriturit, 250-500 mg, ēdo 6 orė ose 500 mg-1g ēdo 12 orė; maks. 4g /ditė, nė infeksione tė theksuara.

-Sifilis i hershėm 500 mg, 4 herė nė ditė (14-21 ditė)

-Uretrit, 500 mg, 2-4 herė nė ditė (7-14 ditė)

-Fėmijėt deri 2 vjeē, 125 mg, ēdo 6 orė

-Me rrugė I.V., tė rriturit dhe fėmijėt nė infeksione tė lehta, 25 mg/kg/ditė si infuzion i pandėrprerė ose i ndarė nė 4 doza. Nė infeksione tė theksuara 50 mg/kg/ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 250 mg, 500 mg

Shurup: 125 mg/5 mL dhe 250 mg si etilsukcinat eritromicine,

Tretėsirė pėr injekcion: 1 g/ flakon si laktobionat eritromicine.

 

Top

 

KLARITROMICINA

 

Indikacionet:

Faringiti apo tonziliti i shkaktuar nga Streptococcus pyogenes;  tek sinusiti maksilar akut i shkaktuar nga Haemophilus influnzae apo Moraxella catarrhalis; tek ekzacerbimi akut i bronkitit kronik tė shkaktuar nga  M. catarrhalis apo S. pneumoniae; tek pneumonitė e shkaktuara nga S. pneumoniae apo Mycoplasma pneumoniae; Te infeksionet e lėkurės dhe strukturave  lėkurore  tė shkaktuara nga S. aureus apo S. pyogenis; infeksionet me Helicobacter  pylori.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me tejndjeshmėri nė klaritromicinė apo nė makrolidet e tjera.

Veprimet anėsore:

Kokėdhembje, diarre, pėshtirosje, dispepsi, dhembje abdominale.

Dozimi:

Tek faringiti dhe tonsiliti: tė rriturit 250 mg P.O. nė 12 orė, 10 ditė; tek fėmijet 15 mg /kg nė ditė P.O. nė doza tė ndara nė 12 orė, 10 ditė; tek sinuziti maksilar akut: tė rriturit 500mg, P.O. nė 12 orė 14 ditė. Fėmijėt, 15 mg/kg nė ditė P.O. nė doza tė ndara nė 12 orė, 10 ditė; tek bronkiti kronik, tė rriturit 500 mg  P.O. nė 12 orė, 7-14 ditė; tek infeksionet e lėkurės: tė rriturit, 250 mg P.O. nė 12 orė, 7-14 ditė. Fėmijėt, 15 mg /kg nė ditė P.O. nė doza tė ndara nė 12 orė, 10 ditė; tek otitis media: fėmijėt, 7.5 mg/kg P.O. nė 12 orė, 10 ditė; te infeksionet me Helicobacter pylori: tė rriturit 500 mg P.O. nė 8 orė, pėr 14 ditė me omeprazol 40 mg P.O.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 250mg, 500mg

Suspenzion: 125mg/5mL, 250mg/5mL

 

Top

 

Sulfonamidet

 

Mekanizmi i veprimit:

Sulfonamidet inhibojnė dihidrofolat sintetazėn bakteriale. Ky veprim pengon marrjen e acidit p-aminobenzoik (APAB-PABA) nė acidin folik, njė komponimi esencial pėr zhvillimin bakterial. Acidi folik ėshtė koenzim esencial pėrgjegjės pėr transportin e fragmenteve njė-karbonike prej njė molekule nė tjetrėn, dhe luan rolin kryesor gjatė sintezės sė timidinės, purinės dhe disa amino-acideve tjera. Sulfonamidet nuk veprojnė nė qeliza tė cilat pėrdorin acidin folik mė parė tė formuar (dietal) duke pėrfshirė kėtu qelizat e gjitarėve dhe disa qeliza bakteriale. Pirimetamina dhe trimetoprimi inhibojnė dihidrofolat reduktazėn, hapin e ardhshėm qė menjėherė pason, dhe pėr kėtė arėsye vepron nė mėnyrė sinergjike me sulfonamide.

 

Top

 

KOTRIMOKSAZOLI

 

Indikacionet:

Trajtimi oral i infeksioneve tė rrugėve urinare, otitis media nė fėmijė dhe eksacerebimet e bronkitit kronik te tė rriturit. Ėshtė bar i zgjedhur pėr trajtimin e pneumocistis carnii pneumoniae dhe indikohet nė toxoplasmosis e nocardiasis.

Vėrejtje tė posaēme:

Nė ērregullime renale dhe hepatike; nė G6PD deficencė, duhet mbajtur hidratimin adekuat( rreziku nga kristaluria); menjėherė tė ndėrpritet trajtimi nėse paraqiten ērregullime tė gjakut apo reakcione nė lėkurė.

Kundėrindikacionet:

Insuficiencė renale, hepatike, porfiri

Veprimet anėsore:

Reakcione alergjike nė lėkurė; sindromi Stevens-Johnson; nekrolizė toksike epidermale; ērregullime gjaku (neutropeni, trombocitopeni etj.); pėshtirosje; vjellje, hepatit, konfuzion, ataksi, konvulzione, ethe.

Dozimi: oralisht, fėmijėt 6 javė -5 vjeē, 120 mg 2 herė nė ditė; 6-12 vjeē 180 mg 2 herė nė ditė; tė rriturit 960 mg 2 herė nė ditė;

Mė rrugė I.V., tė rriturit, si infuzion 960 mg 2 herė nė ditė qė mund tė rritet nė 1.44 g 2 herė nė ditė nė infeksionet e rėnda; tek fėmijėt, 36 mg/kg/ditė, nė dy doza qė mund tė arrijė 54 mg/kg/ditė nė infeksionet e rėnda.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 240 mg, 480 mg, 960 mg

Shurup: 240/5 mL

Tretėsirė e pėrqėndruar pėr infuzion: 96 mg/mL

nė flakon 5 mL.

 

Top

 

Tetraciklinat

 

Mekanizmi i veprimit:

Ngjashėm me inhibuesit tjerė tė sintezės sė proteineve, edhe tetraciklinat tregojnė kryesisht veprim bakteriostatik ndaj shumicės sė organizmave. Nė koncentrime tė larta, tetraciklinet mund tė kenė veprim baktericid. Duket se efekti baktericid ėshtė rezultat i lidhjes reversibile pėr njėsitė ribozomale tė organizmave tė ndjeshėm dhe inhibimit tė sintezės sė proteinave. Tetraciklinet arrijnė te ribozomet pas hyrjes pasive nėper kanalet porine tė membranės bakteriale. Kjo parandalon lidhjen e ARN-t pėr kompleksin ribozomė-ARN lajmėtar(mARN), dhe pengon sintezėn e proteineve. Nga ky veprim mund tė preken vetėm ato organizma qė shumohen. Nė pėrgjithėsi bakteriet gram-pozitive kanė ndjeshmėri mė tė madhe se sa ato gram-negative.

 

Top

 

DOKSICIKLINA

 

Indikacionet:

Ekzacerebim i bronkitit kronik, brucelloza, klamidiaza, mykoplazmoza, riketsia, sifilisi nė pacientėt alergjik nė penicilinė.

Vėrejtje tė posaēme:

Ērregullime hepatike, fotosensibilitet; tė shmangen ekspozimet nė diell; porfiri.

Kundėrindikacionet:

Nė shtatzani, laktacion, fėmijėt nėn 12 vjeē, lupus eritromatoz sistemik.

Veprimet anėsore:

Pėshtirosje, vjellje, diarre, ezofagit, mund tė indikojė hipertensionin beninj intrakranial.

Dozimi:

Nėpėrmjet gojės, 200 mg ditėn e parė, pastaj nga 100 mg nė ditė; nė infeksione tė rėnda 200 mg nė ditė, nė dy marrje; klamidiazė e pakomplikuar, uretrit jogonokokal 100 mg 2 herė nė ditė, 7-21 ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta dhe kapsulla: 100 mg

 

Top

 

Antituberkulotikėt

 

Mekanizmi i veprimit:

Ēdo bari antituberkular posedon mekanizėm specifik tė veprimit. Kjo shumėllojshmėri e mekanizmave paraqet njė pėrparėsi pasi qė Mycobacterium tuberculosis ėshtė njė aerob obligat dhe metabolizmi dhe shkalla e replikimit tė tij varet nga furnizimi me oksigjen. Brenda kavitetit tuberkular bacilet  shumohen nė mėnyrė aktive; izoniazidi, rifampicina dhe streptomicina janė aktive nė kėto vende. Rritja ėshtė e zvogėluar brenda makrofagėve ose lezioneve tė mbyllura kazeoze; pirazinamida ėshtė kėtu mė aktive, dhe pėrcillet me rifampicin dhe izoniazid.

 

Top

 

ETAMBUTOLI

 

Indikacionet :

Trajtimi i tuberkulozės dhe sėmundjeve tjera mykobakterale sė bashku mė antituberkularėt tjerė.

Vėrejtje tė posaēme:

Duhet modifikuar dozėn nė insuficiencėn renale nė shtatzani. Pacienti duhet lajmėruar pėr ēdo ndryshim tė tė pamurit . Fėmijėt e vegjėl nuk rekomandohet ta pėrdorin sepse ata nuk dijnė tė lajmėrojnė.

Kundėrindikacionet:

Neurit optik, shikim i dobėt

Veprimet anėsore:

Neurit optik, humbje e aftėsisė sė dallimit tė disa ngjyrave, prurit, dhembje koke, giht akut ose hiperuricemi.

Dozimi:

Fėmijėt > 6 vjeē dhe tė rriturit: 15-25 mg/kg/ditė, maks.2.5 g nė ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 100 mg dhe 400 mg.

 

Top

 

IZONIAZIDI

 

Indikacionet:

Trajtimi i tuberkulozės dhe profilaksa e tė ekspozuarve ndaj saj.

Vėrejtje tė posaēme:

Nė insuficiencėn e veshkeve dhe nė sėmundjet kronike tė mėlqisė, alkoolizėm, shtatzani dhe laktacion, mund tė shkaktojė dėmtime tė mėlqisė.

Kundėrindikacionet:

Sėmundje akute tė mėlqisė

Veprimet anėsore:

humbje oreksi, pėshtirosje, vjellje, dhembje barku, dobėsi trupore, neuropati periferike, marramendje, leukopeni, trombocitopeni

Dozimi: 

Foshnjet dhe fėmijėt: profilaksė 10 mg/kg/ditė nė dy doza tė ndara, maks. 300 mg/ditė,

- 6 muaj pėr pacientėt pa HIV dhe 12 muaj pėr ata me HIV

- trajtimi: 10-20 mg/kg/ditė, nė 1-2 doza

- tė rriturit: profilaksė 300 mg/ditė, 6 muaj pėr pacientėt e paprekur nga HIV dhe 12 muaj pėr ata mė HIV

- trajtimi: 5 mg/kg/ditė ( rėndom 300 mg/ditė).

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 50 mg, 100 mg, 300 mg

Shurup: 50 mg/5 mL

Tretėsirė pėr injekcion: 100 mg/mL

 

Top

 

PIRAZINAMIDI

 

Indikacionet:

Si etambutoli.

Vėrejtje tė posaēme:

Insuficienca renale, hepatike, diabet, giht.

Kundėrindikacionet:

Ērregullime hepatike, porfiri.

Veprimet anėsore:

Pėshtirosje, anoreksi, ethe, hepatomegali, artralgji, urtikarie.

Dozimi:

15-20 mg/kg/ditė maks.2 g/ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 500 mg

 

Top

 

RIFAMPICINA

 

Indikacionet:

Trajtimi i tuberkulozit aktiv sė bashku me antituberkularėt tjerė; profilaksa e Haemophilus influenzae e tipit b; nė eliminimin e meningokokut nga bartėsit asimptomatik; brucelloza; dhe nė infeksionet stafilokoksike sė bashku me antibiotikė tjerė.

Vėrejtje tė posaēme:

Te pacientėt me insuficiencė mėlqie duhet pėrshtatur doza; insuficencė renale; porfiri; pacientėt qė pėrdorin kontraceptiv oral duhet tė pėrdorin ndonjė mjet tjetėr mbrojtjeje.

Veprimet anėsore:

Reakcione nė lėkurė, urtikarie, ērregullime tė traktit gastrointestinal si: anoreksi, pėshtirosje, vjellje, pankreatit, anemi hemolitike, leukopeni, ērregullime menstruale, edemė, mbėrdhezje, miopati.

Dozimi:

Nė tuberkulozė rėndom pėrdoren rifampicinė, izoniazid, pirazinamid dhe streptomicinė ose etambutol.

Fėmijėt dhe foshnjet 10-20 mg/kg/ditė, rėndom si dozė e vetme, maks. 600 mg nė ditė.

Tė rriturit 10 mg/kg/ditė maks. 600 mg.

Format farmaceutike dhe dozat:

 

Top

 

CIKLOSERINA

 

Indikacionet:

Ndihmės nė trajtimin e pulmonozės pulmonare apo ekstrapulmonare.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me mbi ndjeshmėri nė bar, tek pacientėt me  kriza tė vetėdijes, depresione, psikoza, insuficienca renale, konsumimi i madh i alkoolit.

Veprimet anėsore:

Somnolencė, kokėdhembje, kriza tė  vetėdijes, tremor, vertigo, konfuzion, humbje tė memories, tentime tė mundshme vetėvrasjeje, psikozė, parestezi, parezė, komė, reakcione tė tejndjeshmėrisė (dermatit alergjik).

Dozimi:

Tė rriturit: nė fillim, 250 mg P.O. nė 12 orė, 2 javė, pastaj nėse koncentrimi nė gjak nuk tejkalon 25-30 mcg/mL dhe nuk  ėshtė  shfaqur toksicitet doza rritet nė 250mg nė 8 orė pėr 2 javė.Nėse koncentrimi nė gjak vazhdon tė jetė optimal dhe nuk shfaqet toksiciteti doza mund tė rritet nė 250mg nė 6 orė. Doza maksimale ėshtė 1g nė ditė. Nėse paraqitet toksiciteti nė SNQ trajtimi ndėrpritet njė javė dhe pastaj vazhdohet me 250 mg nė ditė pėr 2 javė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Kapsulla: 250mg

 

Top

 

Antibiotikėt tjerė

 

ACIDI NALIDIKSIK

 

Indikacionet:

Infeksionet e traktit urinar

Vėrejtje tė posaēme:

Nė pacientėt me funksion tė ulur hepatik ose renal, G6PD-deficiencė,

Veprimet anėsore:

Marramendje, dhembje koke, pėshtirosje, vjellje, shtypje e  ngritur intrakraniale, vertigo, konfuzion, reakcione nė lėkurė, acidozė metabolike

Dozimi:

Fėmijėt 3 muaj-12 vjeē: oralisht, 55 mg/kg/ditė ēdo 6 orė;

Tė rriturit: 1g ēdo 6 orė, (2 javė).

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 500 mg

Suspenzion: 300 mg/5 mL

 

Top

 

KLORAMFENIKOLI

 

Indikacionet:

Antibiotik i spektrit tė gjerė por qė shkakton probleme hematologjike, prandaj rezervohet; pėr infeksionet qė rrezikojnė jetėn si Haemofilus influenzae dhe ethet tifoide, salmonella dhe enterokokėt vankomicinė rezistent.

Kundėrindikacionet:

Shtatzani, laktacion, porfiri.

Veprimet anėsore:

Ērregullime hematologjike duke pėrfshirė aneminė aplastike, sindromin Grey dhe suprimim tė palcės ashtrore; pėshtirosje, vjellje, dhembje koke.

Vėrejtje tė posaēme:

Tė ulet doza nė insuficiencėn renale dhe hepatike. Te neonatėt, tė shmangen trajtimet e pėrsėritura dhe/ose tė zgjatura.

Dozimi:

Tė rriturit, 50-100 mg/kg/ditė ēdo 6 orė maks.; 4 g nė ditė nė infeksionet e rėnda,

Te fėmijėt: 50-100 mg/kg/ditė,  ēdo 6 orė; nė menibgjit dhe haemophillus epiglotitis, foshnjet < 2 javė 25 mg/kg/ditė,  ēdo 6 orė (2 javė); fėmijėt 1 vjeē 50 mg/kg/ditė .

Format farmaceutike dhe dozat:

Pluhur pėr tretėsirė pėr injekcion: 1g.

Tableta, kapsulla: 250 mg;

 

Top

 

KLOROKINA

 

Indikacionet:

Nė profilaksė dhe trajtim malarie, artrit reumatizmal dhe lupus eritrematozus.

Vėrejtje tė posaēme:

Insuficiencė hepatike, renale, shtatzani, psoriazė, G6PD deficiencė.

Veprimet anėsore:

Ērregullime tė traktit gastrointestinal; dhembje koke; konvulzione; ērregullime tė tė  pamurit; reakcione nė lėkurė.

Dozimi:

Fėmijėt nė profilaksė, klorokinė bazė, 5 mg/kg nė javė; ditėn e njėjtė tė javės, maks. 300 mg klorokinė bazė/dozė. Trajtimi fillon 1-2 javė para shfaqjes sė sėmundjes dhe vazhdohet 4-6 javė  pas shfaqjes sė sėmundjes. Tė rriturit 300 mg bazė/javė

Nė sulmet akute te fėmijėt: 10 mg/kg dhe pastaj pas 6 orėsh, 5 mg/kg nė ditėn e parė, kurse ditėn e dytė dhe tė tretė nga 5 mg/kg me rrugė I.M. 5 mg/kg tė pėrsėritur pas 6 orėsh.

Tė rriturit: oralisht, 600 mg ditėn e parė, tė pasuar me 300 mg pas 6 orėsh dhe me nga 300 mg ditėn e dytė dhe tė tretė

 I.M. 160-200 mg e pėrsėritur nėse ka nevojė pas 6 orėsh; maks. 800 mg nė 24 orėt e para. Tė fillohet sa mė shpejt qė ėshtė e mundur me trajtim oral, derisa tė jipen 1.5 g.

 Nė amebiazė intestinale: fėmijėt oralisht 10 mg/kg/ditė, 2-3 javė  (maks. 300 mg klorokinė bazė/ditė);

 Tė rriturit: 600 mg bazė/ditė, dy ditė, pastaj 300 mg bazė/ditė, pėrgjatė 2-3 javėsh.

Me rrugė I.M. 160-200 mg/ditė, 10 ditė. Tė vazhdohet me terapi orale sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.

Format farmaceutike dhe dozat:

Injekcion: 54.5 mg  sulfat klorokine (40 mg klorokinė bazė)/mL  5 mL

Tableta: 250 mg fosfat klorokine (150 mg klorokinė bazė), 500 mg fosfat klorokine (300 mg klorokinė bazė).

 

Top

 

NITROFURANTOINA

 

Indikacionet:

Infeksionet e traktit urinar

Vėrejtje tė posaēme:

Anemi, vitamin B deficiencė, diabetes mellitus, ēregullime tė balancit tė elektrolitėve. Duhet monitoruar funksionin renal dhe hepatik nė trajtimet e zgjatura, veēanėrisht te tė moshuarit.

Kundėrindikacionet:

Funksioni i reduktuar renal, foshnjet nėn 3 muaj, G6PD-deficiencė,

Veprimet anėsore:

Dhembje gjoksi, ethe, lodhje, marramendje, kruarje lėkure, dermatite, anemi hemolitike, parestezi, artralgji.

Dozimi:

Fėmijėt > 1muaj: 5-7 mg/kg/ditė, ēdo 6 orė, maks. 400 mg/ditė.

Tė rriturit: 500-100 mg, ēdo 6 orė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 50, 100 mg

Suspenzion oral: 25 mg/5 mL

 

Top

 

TRIMETOPRIMI

 

Indikacionet:

Infeksionet urinare, bronkit akut ose kronik.

Vėrejtje tė posaēme:

Nė insuficiencėn renale ose hepatike; deficiencėn e acidit folik.

Kundėrindikacionet:

Insuficiencė renale e theksuar, diskrazi.

Veprimet anėsore:

Dermatologjike, anemi megaloblastike, ethe, ērregullime gastrointestinale.

Dozimi:

Oralisht nė infeksionet akute: 200 mg, ēdo 12 orė,

- fėmijėt 6 javė-5 muaj: 25 mg ēdo 12 orė; 6 muaj-5 vjeē: 50 mg ēdo 12 orė; 6 –12 vjeē: 100 mg ēdo12 orė

- infeksionet kronike dhe profilaksa: 100 mg nė mbrėmje; -fėmijėt: 1-2 mg/kg nė mbrėmje.

-me rrugė I.M. tė ngadalshme ose I.V.: 150-250 mg ēdo 12 orė;

 -fėmijėt < 12 vjeē: 6-9 mg/kg nė ditė nė 2-3 doza tė ndara.

 

Top

 

VANKOMICINA

 

Indikacionet:

Trajtimi i infeksioneve tė shkaktuara nga stafilokokėt dhe streptokokėt rezistentė nė antibiotikėt tjerė.

Vėrejtje tė posaēme:

Nė insuficiencėn renale dhe te pacientėt qė trajtohen me barna nefrotoksike ose ototoksike, shtatzani dhe laktacion

Veprimet anėsore:

Pėshtirosje, vjellje, shije e hidhur nė gojė, ethe, eozinofili, trombocitopeni, neutropeni, ototoksicitet, nefrit intersticial, eritremė,  sindromi Steven-Johnson , hipotension, dispne.

Dozimi:

Neonatėt < 7 ditė: 

< 1200 g, 15 mg/kg ēdo 24 orė;

1200-2000 g, 10 mg/kg ēdo 12 orė;

> 2000 g, 15 mg/kg, ēdo 12 orė  (>7ditė).

< 1200 g, 15 mg/kg, ēdo 12 orė.

> 1200 g 10 mg/, ēdo 8 orė.

Foshnjet >1 muaj dhe fėmijėt: 40 mg/kg nė ditė ēdo 6 orė.

Tė rriturit: 1g ose 10-15 mg/kg ēdo 12 orė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Pluhur pėr infuzion: 500mg, 1g

 

Top

 

Oksazolidinonet

 

LINEZOLIDI

 

Indikacionet:

Infekcionet me Enterococcus faecium rezistent nė vankomicin, pneumonia dhe pneumonia nosokomiale, infekcionet e komplikuara tė lėkurės  dhe tė strukturave tė lėkurės, infekcionet e pakomplikuara tė lėkurės dhe tė strukturave tė lėkurės.

Kundėrindikacionet:

Tejndjeshmėria nė linezolid.

Veprimet anėsore:

Diarre, kokėdhembje, pėshtirosje.

Interakcionet:

Fenilpropanolamina, pseudoefedrina.

Dozimi:

Infekcionet me Enterococcus faecium rezistent nė vankomicin: 600 mg IV ose oralisht ēdo 12 orė gjatė 10 deri 28 ditėve. Infekcionet e lėkurės dhe tė strukturave tė lėkurės, pneumonia: 600 mg IV ose oralisht ēdo 12 orė gjatė 10-14 ditėve. Infekcionet e pakomplikuara tė lėkurės dhe tė strukturave tė lėkurės 400 mg oralisht ēdo 12 orė gjatė 10-14 ditėve.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 600 mg

Shurup: 100 mg/5 mL

Injekcione: 200 mg/100 mL, 400 mg/200 mL, 600 mg/300 mL

 

Top

5.2 BARNAT ANTIFUNGALE

 

Antimikotikėt

 

Mekanizmi i veprimit:

Antifungalėt azolė, siē ėshtė flukonazoli, ushtrojnė veprimin e vet duke bėrė ndryshime nė membranėn e qelizės fungale. Interaksioni me 14-alfa dimetilazėn, njė citokrom P-450 enzim i cili nevojitet pėr tė bėrė konvertimin e lanosterolit nė ergosterol, inhibon sintezėn e ergosterolit. Kjo ka si pasojė rritjen e permeabilitetit qelizor, dhe shkaktimin e derdhjes jashtė tė pėrmbajtjes qelizore. Nuk duket se azolet bėjnė veprim tė njėjtė nė sintezėn e kolesterolit human. Janė propozuar edhe efektet tjera tė komponimeve azole dhe kėto pėrfshijnė: inhibimin e respiracionit endogjen; interaksionin me membranėn fosfolipide, dhe inhibimin e transformimit tė tharmit nė formėn miceliale.

Pėrkundrazi, amfotericina B lidhet nė mėnyrė ireverzibile pėr ergosterol. Pasi qė azolet inhibojnė sintezėn e ergosterolit, ekziston njė brengosje teorike se ato mund tė pengojnė veprimin e amfotericinės B. Nistatina ka veprim tė ngjashėm me ate tė amfotericinės B.

Flucitozina, pėrmes deaminimit tė vetė intracelular nė fluorouracil, pengon metabolizimin e pirimidinės dhe kėshtu inhibon sintezėn e proteineve. Grizeofulvina ndalė ndarjen qė ndodhė nė metafazė pėrmes veprimit tė vetė nė boshtin mitotik celular fungal.

 

Top

 

FLUKONAZOLI

 

Indikacionet:

Kandidiaza orofaringeale, ezofageale dhe sistemike. Meningiti kriptokokal. Dermatomikozat. Parandalimi i kandidiazės tek transplantimi i palcės ashtrore.

Kundėrindikacionet:

Hipersenzitiviteti ndaj kėtij medikamenti.

Veprimet anėsore:

SNQ: kokėdhembja. SGI: nauze, vjellje, dhembje abdominale, diarre.

Hepari: hepatotoksicitet (rrallė), rritje e nivelit tė enzimeve hepatike.

Lėkura: ekzantema, Sy. Stevens-Johnsons (rrallė).

Tė tjera: anafilaksa .

Dozimi:

Varėsisht prej llojit tė infeksionit terapia fillon me dozė prej 50-200mg  P.O. ose I.V. nė ditėn e parė dhe kjo dozė pastaj pėrgjysmohet. Edhe pas tėrheqjes sė simptomeve duhet vazhduar me terapi pėr 2-3 javė. Nė rastet e infeksioneve mė tė rėnda doza ditore rritet edhe  nė 400 mg (tek meningiti kriptokokal terapia vazhdon 10-12 javė pasi qė kultura e likuorit cerebrospinal tregon rezultat negativ).

Format farmaceutike dhe dozat: 

Tableta: 50 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg.

Kapsulla: 50 mg, 150 mg, 200 mg.

Suspenzion oral:  10 mg/mL,  40mg/mL.

Infuzion I.V.:2 mg/mL.

 

Top

 

KETOKONAZOLI

 

Indikacionet:

Mikozat sistemike, mikozat gastrointastinale, mikozat mukokutane, kandidiazė, infeksione dermatofite tė lėkurės dhe thonjėve.

Vėrejtje tė posaēme:

Nė trajtime tė zgjatura duhet monitoruar funksionin e mėlqisė, nė raste tė rralla shkakton ērregullime kardiake

Kundėrindikacionet:

Dėmtimi i mėlqisė, shtatzania dhe laktacioni.

Veprimet anėsore:

Prurit, pėshtirosje, vjellje, ginekomasti, alopeci, angioedemė, dėmtime tė mėlqisė, parestezi, trombocitopeni, fotofobi

Dozimi:

Oralisht, fėmijėt > 2 vjeē,  3.3 - 3.6 mg/kg/ditė;

Tė rriturit, 200 mg 1 herė nė ditė me ushqim (14 ditė), maks. 400 mg/ditė;

Kandidiazė vaginale kronike 400 mg 1herė nė ditė, 5 ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 200 mg

Kremė: 2%

Shampon: 2%

 

Top

 

NISTATINA

 

Indikacionet:

Trajtimi i infeksioneve mukokutane tė lėkurės dhe tė hapsirės orale tė shkaktuar nga Candida.

Veprimet anėsore:

Pėshtirosje, vjellje, diarre, sindromi Stevens-Johnson, dermatit.

Dozimi:

- kandidiazė orale- suspenzion:

- prematurėt: 100000 IU 4 herė nė ditė; foshnjet 200000 IU 4 herė nė ditė; fėmijėt dhe tė rriturit 400000 IU 4 herė nė ditė.

- infeksionet mukokutane: fėmijėt dhe tė rriturit: lokalisht 2-3 herė nė ditė nė vendin e sėmurė.

- infeksionet intestinale: oralisht: 500.000-1.000.000 IU ēdo 8 orė.

- infeksionet vaginale: tableta vaginale: 1 tabletė/ditė nė mbrėmje,(2 javė).

Format farmaceutike dhe dozat:

Kremė: 100.000 IU/g

Pluhur pėr suspenzion oral: 100.000 IU/mL

Tableta orale: 500.000 IU

Tableta vaginale: 100.000 IU

 

Top

 

5.3 ANTIVIRALĖT

 

Antiviralėt

 

Mekanizmi i veprimit:

Shumica e agjentėve antiviral inhibojnė replikimin viral dhe janė inaktivė kundėr formės latente tė virusit. Mekanizmi i terapisė antivirale pėrfshin pengimin e ngjitjes sė virusit pėr membranėn e qelizės nikoqire dhe hyrjen nė tė, inhibimin e transkripcionit ose translacionit, ose pengimin e krijimit tė virusit tė tėrė. Agjentėt tė cilėt janė aktivė kundėr viruseve tė ndryshme tė herpesit inhibojnė sintezėn virale tė ADN. Acikloviri, cidofoviri, famcikloviri, gancikloviri, pencikloviri dhe valacikloviri inhibojnė polimerazėn virale tė ADN. Acikloviri, cidofoviri dhe valacikloviri veprojnė si shkatėrrues tė zingjirėve tė ADN. Cidofoviri nuk e ka tė domosdoshėm aktivizimin intracelular. Lamivudinėi inhibon ADN polimerazėn dhe inhibon transkriptazėn reverze tė HIV.Edhe pse mekanizmi i saktė i vidarabinės dhe trifluridinės nuk ėshtė sqaruar nė tėrėsi , duket se inhibimi i sintezės sė ADN viral ndodh pas fosforilimit. Mekanizmi i veprimit tė ribavirinės , njė analogu sintetik tė guaninės, nuk ėshtė i sqaruar mirė. Ribavirina inhibon enzimet e nikoqirit, zvogėlon depon intracelulare tė guanozin trefosfateve, inhibon ARN polimerazėn virale dhe e ulė shkallėn e formimit tė ARN-lajmėtar (messenger-ARN). Foskarnet nuk kėrkon fosforilim paraprak pėr inhibimin e ADN polimerazės dhe transkriptazės reverze. Fomivirsen inhibon replikimin e citomegalovirusit human pėrmes njė mekanizmi anti-sens. Lidhja e fomivirsenit pėr ARN-lajmėtare (mARN) tė citomegalovirusit inhibon sintezėn e proteineve dhe si pasojė, replikimin e citomegalovirusit.

Amantadina dhe rimantidina inhibojnė konverzionin e hemaglutininės tė ndėrmjetėsuar me M2 proteinė transmembranore duke e ndryshuar pH intracelulare. Oseltamiviri dhe zanamiviri nė mėnyrė selektive inhibojnė neuraminidazėn e influencės A dhe B.

Interferonet janė glukoproteine qė ushtrojnė shumė veprime duke pėrfshirė edhe atė antiviral. Alfa-interferoni indukton ndryshimet te qelizat e eksponuara ndaj infeksionit dhe rrit rezistencėn ndaj virusit. Interferonet induktojnė prodhimin e proteineve qė inhibojnė sintezėn e ARN., induktojnė veprimin e enzimeve qė shkėpusin ADN celulare dhe virale, inhibojnė ARN-lajmėtar dhe bėjnė ndryshime nė membranėn celulare qė kanė pasojė inhibimin e lirimit tė virioneve tė replikuara.

 

Top

 

ACIKLOVIRI

 

Indikacionet:

Trajtimi dhe profilaksa e herpesit rekurent tė lėkurės dhe mukozave (HSV-1 dhe HSV-2); herpes simplex encephalitis; herpes zooster; herpes gjenital.

Vėrejtje tė posaēme:

Ērregullimet e mėlqisė dhe veshkeve; ērregullimet neurologjike; hipoksi e theksuar

Veprimet anėsore:

Inflamacion lokal nė vendin e injektimit; letrargji; marramendje; pėshtirosje; tremor; halucinacione; ēregullim nė funksionin e mėlqisė dhe veshkeve.

Dozimi:

 a) herpes simplex: oralisht, 200 mg 5 herė nė ditė; fėmijėt nėn 2 vjeē ½ e dozės sė tė rriturit; nė parandalimin e rrekurencės 200 mg 4 herė nė ditė; mundėsisht tė  rregullohet nė 200 mg  2-3 herė nė ditė,

6-12 muaj pa ndėrprerje;

b) herpes zoster: 800 mg 5 herė nė ditė (7 ditė); fėmijėt nėn 2 vjeē, 20 mg/kg  4 herė nė ditė; 2-5 vjeē, 400 mg 4 herė nė ditė.

Me rrugė I.V.:

a) herpes simplex, zoster,  herpesi gjenital fillestar, 5 mg/kg ēdo 8 orė (5 ditė).

b) nė herpes simplex encephalitis 10 mg/kg, ēdo 8 orė (10 ditė).

Te fėmijėt: deri 12 vjeē, 250 mg/m2, ēdo 8 orė (5 ditė); nė herpes simplex encephalitis, 500 mg/m2 , (10 ditė);

me rrugė lokale nė lėkurė 4 herė nė ditė (5 ditė); nė sy, 5 herė nė ditė (3 ditė).

 

Top

 

Inhibuesit anti-retroviral tė proteazės

 

Mekanizmi i veprimit:

Inhibuesit e proteazės inhibojnė HIV-1 proteazėn. Ky enzim ėshtė pėrgjegjės pėr shkėputjen e zingjirėve polipeptidik viral (gagg fhe gag-pol) nė zingjirė mė tė vogėl funksional, gjė qė lejon maturimin e vironit HIV. Shkėputja dhe maturimi ndodhin gjatė stadit final tė ciklit jetėsor tė HIV-it.Inhibimi i enzimit tė proteazės rezulton me lirimin e partikulave virale strukturalisht tė dezorganizuara dhe tė jo-infektuara. Proteazė inhibuesit veprojnė nė qelizat e infektuara me HIV si nė fazėn akute poashtu edhe nė atė kronike tė sėmundjes.

Rezistenca ndaj inhibitorėve tė proteazės ndodhė si pasojė e mutacioneve tė gjeneve tė proteazės.Ėshtė vėrejtur njė numėr i mutacioneve tė induktuara nga proteazė-inhibitorė tė ndryshėm, duke pėrfshirė kėtu mutacionin  nė kodonin L90M tė induktuar nga sakuinavir, mutacionet nė kodonet M461 dhe V82A/P tė induktuar nga ritonavir dhe indinavir, dhe mutacionin nė kodonin D30N tė innuktuar nga nelfinavir. Induksioni i mutacioneve tė tilla ėshtė i domosdoshėm pėr shkallė tė lartė tė rezistencės tė proteazė-inhibitorėve. Ėshtė vėrejtur rezistencė e kryqėzuar nė mes tė proteazė-inhibitorėve; nuk ėshtė observuar rezistenca e kryqėzuar nė mes tė proteazė-inhibitorėve dhe inhibitorėve tė transkriptazės reverze.

 

Top

 

Inhibuesit anti-retroviral tė transkriptazės reverze

 

Mekanizmi i veprimit:

Inhibuesit e transkriptazės reverze nukleozidike (ITRN-NRTI):

Janė nė strukturė tė ngjashme me komponentet e ADN dhe ARN por ndryshojnė nga kėto substanca natyrore pėr shkak tė zėvendėsimit tė grupit hidroksil nė pozitėn 3' nga ana e grupeve tė ndryshme prezenca e tė cilave varet nga lloji i agjentit. ITRN nuk janė nė gjendje tė formojnė 5' deri 3' lidhje fosfo-diesterike qė janė esenciale pėr sintezėn e ADN dhe  tė bllokojnė aktivitetin e transkriptazės reverze duke bėrė kompeticion me substratet natyrore. Ata inkorporojnė vetveten brenda ADN viral dhe e luajnė rolin e terminatorit tė zingjirit gjatė sintezės sė ADN. Pėr kalimin e  ITRN nė formė aktive (5' trifosfat ) ėshtė i domosdoshėm fosforilacioni intracelular i ndėrmjetėsuar nga kinaza celulare. ITRN mund tė aktivizohen nė qelizat qė ndodhen nė proliferim ose mund tė kenė aktivizim tė varur nga qeliza dhe tė tregojnė aktivitet tė rritur nė qelizat qė ndodhen nė qetėsi. Zidovudina dhe stavudina janė mė aktive nė qeliza qė ndodhen nė procesin e ndarjes, ndėrsa didanozina, zalcitabina dhe lamivudina nė qeliza qė janė nė qetėsi. Zidovudina dhe stavudina janė analoge tė timinės, didanozina ėshtė analoge e purinės kurse zalcitabina ėshtė analoge e pirimidinės. Abakavir pėson konvertim intracelular nė njė analog tė guaninės.

Rezistenca e ITRN ėshtė e shoqėruar me mutacion nė pol gjene dhe kėto bėhen tė koduara pėr enzimin e transkriptazės reverze. Shkalla e lartė e rezistencės ndaj zidovudinėės rėndom ėshtė pasojė e rezistencės sė kryqėzuar me ITRN tjerė.  Mutacioni nė pozitėn M184V shoqėrohet me rezistencė ndaj lamivudinėės dhe mund tė shkatojė poashtu rezistencė tė kryqėzuar ndaj didanozinės dhe zalcitabinės. I njėjti mutacion mund tė vonojė rezistencėn ndaj zidovudinėės  dhe tė restaurojė aktivitetin e saj pas rezistencės sė krijuar ndaj zidovudinėės.

 

Top

 

Inhibuesit e transkriptazės reverze jonukleozidike (ITRJN-NNRTI)

 

ITRJN lidhen nė mėnyrė direkte dhe jokompetitive  pėr enzimin e transkriptazės reverze. Tė gjithė kėta agjentė lidhen nė njė vend tė njėjtė , i cili dallohet nga vendi i lidhjes sė substratit. ITRJN bllokojnė ADN polimerazėn duke shkaktuar ndryshime konformacionale dhe duke kėputur pikė-pozitėn katalitike tė enzimit.

Rezistenca ndaj ITRJN zhvillohet nė mėnyrė rapide nė rastet kur administrohen si monoterapi dhe rezistenca ndaj njė agjenti rėndom implikon rezistencėn kryqėzuese ndaj anėtarėve tė tjerė tė grupit.Paraqitja e rezistencės mund tė anashkalohet nėse ITRJN pėrdoren nė mėnyrė dhe nė doza tė tilla qė mundėsojnė arritjen e nivelit tė lartė tė koncentrimit nė serum. Nuk ėshtė shėnuar rezistenca e kryqėzuar nė mes tė ITRJN dhe inhibitorėve tė proteazės. Mutacioni nė pozitėn Y181C i induktuar nga nevirapina e mėnjanon rezistencėn ndaj zidovudinėės.

 

Top

 

NEVIRAPINA

 

Indikacionet:

HIV infeksionet e progreduara ose tė avancuara nė kombinim me mė sė paku dy barna tjera antiretrovirale.

Vėrejtje tė posaēme:

Dėmtimi i mėlqisė; dėmtimi i veshkeve; shtatzania.

Kundėrindikacionet:

Laktacioni.

Veprimet anėsore:

Ekzantemė duke pėrfshirė sindromin Steven-Johnson  dhe rrallė nekrolizė toksike epidermale; ėshtė raportuar hepatiti dhe verdhėza; pėshtirosje, vjellje, dhembje abdominale, diarre, kokėdhembje, pėrgjumje, plogėshti, ethe, mialgji. Janė raportuar gjithashtu reakcione hipersensitiviteti (duke pėrfshirė anafilaksėn, angioedemėn, urtikarinė), eozinofili, leukopeni, disfunksion i veshkeve.

Dozimi:

Nė 14 ditėt e para tė jepen nga 200 mg nė ditė dhe pastaj (nėse nuk paraqitet ekzantema) nga 200 mg dy herė nė ditė.

Tek fėmijėt prej 2 muajsh-8 vjeē, tė jepen 4mg/kg nė ditė, gjatė 14 ditėve dhe pastaj (nėse nuk paraqitet ekzantema) 7mg/kg dy herė nė ditė (maksimalisht 400 mg nė ditė); 8-16 vjeē tė jepen 4mg/kg gjatė 14 ditėve dhe pastaj (nėse nuk paraqitet ekzantema) 4mg/kg dy herė nė ditė (maksimalisht 400 mg nė ditė).

Forma farmaceutike dhe doza:

Tableta: 200 mg

 

Top

 

SAKINAVIRI

 

Indikacionet:

Infeksionet HIV, nė kombinim me inhibuesit e transkriptazės reverze tė nukleozideve.

Vėrejtje tė posaēme:

Dėmtimi i mėlqisė; dėmtimi i veshkeve; diabeti; hemofilia (gjakderdhja e shtuar ėshtė e mundshme); shtatzania.

Kundėrindikacionet:

Dėmtimi i rėndė i mėlqisė, laktacioni.

Veprimet anėsore:

Diarrea, ulcerimet bukale dhe tė mukozės, ndjenjė e pakėndshme abdominale, pėshtirosje, vjellje; kokėdhembje, nuropati periferike, parestezi, marramendje, dhembje e muskujve dhe eshtrave, asteni; ethe, pruritus, ekzantemė dhe erupcione tė tjera tė lėkurės, sindromi Steven-Johnson (rrallė). Efektet tjera tė rralla anėsore pėrfshijnė trombocitopeni dhe ērregullimet tjera tė gjakut, konvulzionet, dėmtimet e mėlqisė, pankreatiti dhe nefrolitiaza. Janė paraqitur raporte tė enzimeve tė rritura dhe neutropenisė kur pėrdoret nė terapi tė kombinuar, lipodistrofi dhe efekte metabolike.

Forma farmaceutike dhe doza:

Kapsulla: 200mg

 

Top

 

ZIDOVUDINA

 

Indikacionet:

HIV infeksionet nė kombinim me barna tjera antiretrovirale; monoterapia pėr parandalimin e HIV transmisionit nėnė-fetus (duke trajtuar gratė shtatzana dhe foshnjet e posalindura)

Vėrejtje tė posaēme:

Toksicitet hematologjik (testet e gjakut duhet tė bėhen sė paku ēdo 2 javė nė 3 muajt e parė dhe pastaj mė sė paku njė herė nė muaj, sėmundja e hershme me rezervė tė mirė tė palcės ashtrore mund tė kėrkojė testime mė tė rralla psh. 1-3 muaj); mungesa e vitaminės B12 (rrezik i rritur nga neutropenia); duke u bazuar nė literaturėn e prodhuesit ,tė reduktohet doza ose tė ndėrpritet terapia nėse shfaqet anemi ose mielosupresion; dėmtim i funkcionit tė mėlqisė; rrezik nga acidoza laktike, (shih mė poshtė); tė vjetrit; shtatzania.
 

e mėlēisė. Janė raportuar acidozė laktike dhe hepatomegali e rėndė me steatozė, kėshtu qė duhet pasur kujdes nė sėmundjet e mėlqisė, abnormaliteteve tė enzimeve hepatike, ose faktorėt e rrezikut pėr sėmundjet e mėlqisė (posaēėrisht tek femrat obeze), tė pezullohet ose tė ndėrpritet terapia nėse shfaqen pėrkeqėsime nė testet funksionale hepatike, steatozė hepatike, hepatomegali progresive ose acidozė laktike e pasqaruar.

 

Kundėrindikacionet:

Neutropenia ose vlerat e ulta tė hemoglobinės (tė konsultohet literature e produktit); neonatėt me hiperbilirubinemi qė kėrkojnė trajtim tjetėr nga fototerapia, ose tranzaminazat e rritura (tė konsultohet literatura e produktit); laktacioni.
Veprimet anėsore:

Anemi (mund tė nevojitet transfuzioni), neutropeni dhe leukopeni ( janė mė tė shpeshta me doza tė larta dhe tek sėmundja e progreduar); pėrfshihen gjithashtu edhe pėshtirosja dhe vjellja, anoreksi, dhembje abdominale, dispepsi, diarre, flatulencė, kokėdhembje, ekzantemė, ethe, mialgji, parestezi, neuropati, marramendje, somnolencė, pafuqishmėri dhe asteni; janė raportuar edhe anksiozitet, depresion, humbje e kthjelltėsisė mentale, konvulzione (dhe efekte tjera cerebrale), miopati, pigmentim i thonjėve, lėkurės dhe mukozave tė gojės, pancitopeni (me hipoplazi tė palcės ashtrore dhe trombocitopeni tė rrallė), ērregullimet e mėlqisė pėrfshirė ndryshimet nė lipide dhe rritje tė bilirubinės dhe enzimeve hepatike, dispne, koll, urinim i shpeshtė, ērregullime tė shijes, dhembje gjoksi, simptome tė ngjashme me influencėn, gjinekomasti, pankreatit.

Dozimi:

Nėpėrmjet gojės merren 500-600 mg nė ditė nė 2-3 doza tė ndara (sė paku 1 g pėr parandalimin e HIV disfunkcioneve shoqėruese neurologjike); Fėmijėt: mbi 3 muajsh 360-480 mg/m2 nė ditė tė ndarė nė 3-4 doza; maks. 200 mg ēdo 6 orė; (sė paku 180 mg/m2 ēdo 6 orė pėr trajtimin e parandalimit tė HIV ērregullimeve shoqėruese neurologjike).

Parandalimi i HIV transmisionit nėnė-fetus; tė kėrkohet kėshilla e specialistit (preferohet terapia e kombinuar).

Pacientėt qė pėrkohėsisht janė tė paaftė  pėr tė marrė zidovudinėėn nėpėrmjet gojės, e marrin nėpėrmjet infuzionit intravenoz gjatė 1 ore 1-2 mg ēdo 4 orė (qė ėshtė pėrafėrsisht 1,5-3 mg/kg ēdo 4 orė nėpėrmjet gojės) rėndomė jo mė tepėr se 2 javė; Fėmijėt 80-160 mg/m2 ēdo 6 orė (120 mg/m2 ē 6 orė qė ėshtė pėrafėrsisht sikurse 180 mg/m2 ēdo 6 orė nėpėrmjet gojės).

Forma farmaceutike dhe doza:

Kapsulla: Zidovudinė 100 mg dhe 250 mg

Shurup: Zidovudinė 50 mg/5mL

Injekcione: Zidovudinė 10mg/mL 20mL amp.

Me lamivudinė

Tableta: Zidovudinė 300 mg + Lamivudinė 150 mg

Dozimi: 1 tabletė nė ditė

 

Top

5.4 ANTIPROTOZOIKĖT

 

Antiprotozoikėt

 

Mekanizmi i veprimit:

Agjentėt e ndryshėm qė pėrdoren pėr trajtimin e infeksioneve protozoare kanė mekanizma tė ndryshėm tė veprimit. Kėta mekanizma pėrfshijnė inhibimin e sintezės sė acidit folik, ndryshimin e pH nė vezikulat esenciale tė protozoave, inhibimin e transportit tė elektroneve nė mitohondrie, inhibimin e sintezės sė proteineve dhe inhibimin e sintezės dhe funksionit tė ADN dhe/ose ARN.

Nė agjentė tė cilit inhibojnė sintezėn e acidit folik bėjnė pjesė pirimetamina, trimetoprima, sulfonamidet, dapsoni dhe trimetreksati. Pirimetamina, trimetoprimi dhe trimetreksati ushtrojnė veprimin e vet duke inhibuar dihidrofolat reduktazėn. Nė anėn tjetėr, sulfonamidet dhe dapsoni inhibojnė dihidropteroat sintetazėn, njė enzim tjetėr i cili nė mėnyrė rapide inkuadron dihidrofolat reduktazėn nė sintezėn e acidit folik. Kombinimi i pirimetaminės ose trimetoprimit me sulfonamide mund tė shkaktojė efekt sinergjik.

Trimetreksati ėshtė antagonist joklasik i folateve. Pėr dallim prej antifolateve antiprotozoare klasike, pirimetaminės dhe trimetoprimit, antifolatet joklasike nuk kėrkojnė transport aktiv pėr tė hyrė nė qeliza. Trimetreksati karakterizohet me lipofilitet tė lartė dhe nė mėnyrė pasive merret dhe koncentrohet brenda qelizave protozoare. Organizmat siē janė Pneumocystis carinii dhe Toxoplasma gondii e marrin trimetreksatin shumė tė gatshėm.

Eritromicina, paromomicina dhe tetraciklinet pengojnė sintezėn e proteineve duke u lidhur pėr nėn-njėsinė ribozomale gjė qė shkakton inhibimin e sintezės proteinike tė varur nga ARN. Nė anėn tjetėr, metronidazoli intereagon me ADN dhe shkakton humbje tė strukturės helikse tė ADN dhe shkėputjen e zingjirit qė rezulton me inhibim tė sintezės  proteinike.

Klorokina, hidroksiklorokina, kinina dhe meflokina transportohen brenda vezikulave acidike tė plazmodieve dhe aty shkaktojnė rritjen e pH. Rritja e vlerės sė pH pengon transportin molekular dhe aktivitetin fosforilues. Plazmodiet nė eritrocite janė senzitive nė mėnyrė unike ndaj kėtyre agjentėve sepse plazmodiet koncentrojnė kėta agjentė nė mėnyrė selektive . Kėta agjentė janė aktiv kundėr formave aseksuale eritrocitare tė Plasmodium falciparum, p. malariae, p. ovale, ose  p.vivax, por nuk kanė efekt nė forma egzoeritrocitike. Klorokina trajton malarien me p. falciparum klorokinė senzitive. Sidoqoftė si klorokina ashtu edhe kinina nė trajtimin e malaries me p. vivax janė efektive vetėm si agjentė supresiv. Mekanizmi i veprimit amebicid  tė klorokinės ėshtė i panjohur.

Kuinakrina, primakina, pentamidina dhe furazolidoni pengojnė ose sintezėn ose funksionin e ADN dhe/ose ARN protozoar. Mekanizmi i saktė me tė cilinė veprojnė akoma nuk ėshtė pėrcaktuar, por duket se kanė moduse tė ndryshme tė veprimit. Mekanizmat e sugjeruar pėrfshijnė lidhjen e kuinakrinės pėr acide nukleike ose inhibimin e digjestionit tė hemoglobinės nė plazmodie; pentamidina e bėn inhibimin e fosforilimit oksidativ ose/dhe interferimin e inkorporimit tė nukleotideve nė acide nukleike brenda ADN ose ARN ;dhe primakina bėn ndėrprerjen e funksionit mitohondral dhe lidhjen pėr ADN native. Duket se furazolidoni dėmton ADN protozoale dhe nė kėtė mėnyrė edhe sintezėn e proteineve.

Eflornitina ndryshon nga agjentėt tjerė antiprotozoar pėr nga funksioni dhe struktura. Duke inhibuar enzimin ornitin dekarboksilazėn, eflornitina ndėrpret rritjen, diferencimin dhe replikimin e tripanozomave. Ky bari tregon efikasitet tė lartė nė trajtimin e infeksioneve tė shkaktuara nga TT.brucei gambiense.

Melarsoproli, si dhe arsenikėt tjerė, interreagon me grupin sulfhidril qė ėshtė prezent tek gjitarėt dhe protozoat.Duke reaguar vrullshėm dhe nė mėnyrė reverzibile nė grupe sulfhidrile, melarsoproli inhibon enzime tė ndryshme. Melarsoproli vepron nė mėnyrė tjetėr nė piruvat kinazėn protozoare krahasuar me veprimin nė enzimet e gjitarėve.

Agjentėt e ndryshėm antimalarik veprojnė nė faza tė ndryshme tė ciklit jetėsor protozoar. Kinolinet veprojnė vetėm nė fazėn eritrocitare tė zhvillimit parazitar. Ato nuk kanė ndikim nė mėlqi ( shizontėt indorė). Dihidrofolat reduktazė inhibuesit inhibojnė rritjen pre-eritrocitare nė mėlqi (profilaksa kauzale) dhe zhvillimin nė mushkaja (aktiviteti sporontocid). Primakina dhe tetraciklinet, pėr dallim nga antimalarikėt tjerė, janė agjentė shizontocid indor. Tetraciklinet karakterizohen me njė fillim tė ngadalshėm tė aktivitetit shizontocid. Primakina ėshtė poashtu efektive kundėr formave pre dhe ekzo-eritrocitare, por jo edhe ndaj formave aseksuale eritrocitare tė Plasmodium pp.

Pėr dallim nga barnat tjera qė aktualisht pėrdoren pėr trajtimin e PCP, atovakuoni nuk vepron duke i antagonizuar folatet. Aktiviteti antiprotozoar i atovakuonit mė parė i referohet aftėsisė sė tij qė nė mėnyrė selektive tė inhibojė transportin mitohondrial tė elektroneve. Atovakuoni mė parė i mbyt Pneumocystis organizmat se sa e ngadalėson rritjen e tyre siē bėjnė trajtimet tjera. Atovakuoni ėshtė poashtu aktiv kundėr protozoave tjera siē janė speciet e Plasmodium dhe Toxoplasma gondii.

Aktiviteti amebicid i 8-hidroksikinolinės, jodokinolit ėshtė i panjohur. Supozohet se 8-hidroksikinolinet inaktivizojnė sistemet enzimatike esenciale ose halogjenizojnė proteinet. Sidoqoftė, tė dhėna eksperimentale nuk ekzistojnė.

Studimet e bėra mbi stiboglukonatin e natriumit (Pentostam (r)) nuk tregojnė se a janė efektet e vėrejtura pasojė e veprimit tė vet barit apo tė substancave aditive mbrojtėse, prezente nė produktin final. Pentostamin (r) pėrmban njė substancė tė tillė –klorokrezol-in i cili inhibon format e Leishmania prezente nė kultura dhe nė vektorė (mizat e rėrės).

 

Top

 

METRONIDAZOLI

 

Indikacionet:

Trajtimi i infeksioneve tė shkaktuara nga mikroorganizmat anaerobe; infeksionet protozoale nė amebiazė dhe trikomoniazė; infeksione tė lėkurės, tė SNQ, intra-abdominale; infeksionet sistemike anaerobike. Lokalisht pėr trajtimin e acne rosacea, vaginozės bakteriale, kolitit pseudomembranoz tė shkaktuar nga antibiotikėt; nė ulcerėn e shkaktuar nga H. pylori nė kombinim me antibiotikėt tjerė.

Vėrejtje tė posaēme:

Kombinimi me alkohol, insuficiencė hepatike dhe encefalopati hepatike, shtatzani dhe laktacion,

Veprimet anėsore:

marramendje, dhembje koke, pėshtirosje, diarre, humbje oreksi, ataksi, konvulzione, shije metalike, neuropati, tromboflebit, mialgji, ndryshim i testit tė funksionit tė mėlqisė.

Dozimi:

- neonatėt, nė infeksione anaerobe, oralisht dhe I.V.; neonatėt < 1200 g 7.5 mg/kg ēdo 48 orė;

neonatėt < 7ditė, 1200-2000 g, 7.5 mg/kg/ditė ēdo 24 orė; > 2000 g, 15 mg/kg nė doza tė ndara ēdo 12 orė; neonatėt  > 7 ditė, 1200-2000 g, 15 mg/kg/ditė ēdo 12 orė; > 2000 g, 30 mg/kg/ditė ēdo 12 orė.

-fėmijėt  amebiazė: oralisht: 35-40 mg/kg/ditė nė ēdo 8 orė, (10 ditė).

-trikomoniazė: oralisht: 15-30 mg/kg/ditė, nė ēdo 8 orė, (7 ditė).

-infeksionet anaerobe: oralisht:15-35 mg/kg/ditė  ēdo 8 orė.

-I.V. 30 mg/kg/ditė ēdo 6 orė.

-kolit: oralisht: 20 mg/kg/ditė ēdo 6 orė

doza maks. 2g/ditė.

-tė rriturit amebiazė: oralisht: 500-750 mg ēdo 8 orė.

-trikomoniazė: oralisht: 250 mg ēdo 8 orė (7 ditė) ose 2 g si dozė e vetme.

-infeksionet anaerobe: oralisht ose I.V. : 500mg ēdo 6-8 orė, maks. 4 g/ditė.

-kolit: oralisht: 250-500 mg 3-4 herė nė ditė, (10-14 ditė).

-vaginozė bakteriale: oralisht: 500 mg 2 herė nė ditė (5-7 ditė) ose 2g si dozė e vetme.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 200 mg, 500 mg

Suspenzion: 200 mg/5 mL

Tretėsirė pėr infuzion: 5 mg/mL, 100 mL

 

Top

5.5 ANTIHELMINTIKĖT

MEBENDAZOLI

Indikacionet:

Enterobius vermikularis, Ascaris lumbricoides, Trichuris trichiura, Ancylostoma duodenale, Necator americanus

Vėrejtje tė posaēme:

Nė shtatzani, laktacion dhe te fėmijėt  < 2 vjeē.

Veprimet anėsore:

Dhembje abdominale, diarre, pėshtirosje, marramendje, dhembje koke, angioedemė, alopeci me doza tė larta.

Dozimi:

Mebendazoli pėrdoret nė dozė tė njėjtė pa marrė parasysh moshėn, masėn trupore dhe gjininė e tė sėmurit.

Enterobiaza:

1 tabletė ose njė lugė tė vogėl suspenzion (100 mg) si dozė individuale. Doza tė pėrsėritet pas 2-3 javėsh.

Askariaza, trihuriaza, ankilostomiaza, strongiloidiaza, teniaza dhe infestacionet e pėrziera:

1 tabletė ose njė lugė tė vogėl suspenzioni (100 mg) nė mėngjes dhe nė mbrėmje 3 ditė rresht.Nė shėrimin e strongiloidiazės dhe teniazės me kėtė dozim nuk arrihen rezultate tė kėnaqshme.Nė atė rast rekomandohet dozė e dyfishtė: 2 tableta ose 2 lugė tė vogla tė suspenzionit (200 mg) nė mėngjes dhe nė mbrėmje 3 ditė rresht.

Trihinoza:

Nė shėrimin e trihinozės doza fillestare e mebendazolit ėshtė 600 mg nė ditė e ndarė nė tri doza. Dozat  gradualisht mund tė rriten deri nė 1200-1500 mg nė ditė nė kohėzgjatje prej 10 ditėsh.

Cistat hidatide intrahepatike:

Bari pėrdoret nė dozė prej 400 deri 600 mg, tri herė nė ditė, nė kohėzgjatje prej 21 deri nė 30 ditėsh.

Shėrimi i ehinokokozės multiokulare zgjat deri nė 2 vjet.

Tek infeksionet me Cappillaria philippensis pėrdoret doza prej 400 mg, mė sė paku 20 ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 100mg

Shurup: 100mg/5mL

Top

 

NIKLOZAMIDI

Indikacionet:

Infeksionet me tenie (krimba shiritorė).

Veprimet anėsore:

Pėshtirosje, dhembje abdominale, prurit.

Dozimi:

Taenia solium, taenia saginata dhe diphyllobothrium latum.

Tė rriturit dhe fėmijėt mbi 6 vjeē: 2g si dozė tė vetme pas njė mėngjesi tė lehtė dhe tė pasuar me njė purgativ pas dy orėsh; fėmijėt  < 2 vjeē: 500 mg; 2-6 vjeē: 1g.

Hymenopolis, nėnat, tė rriturit dhe fėmijėt  > 2 vjeē: 2g si dozė tė vetme dhe pastaj nga 1g pėr 6 ditė; fėmijėt  < 2 vjeē: 500 mg ditėn e parė dhe nga 250 mg 6 ditėt e ardhshme; 2-6 vjeē: 1g ditėn e parė dhe nga 500 mg 6 ditėt e ardhshme.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 500 mg