FORMULARI I BARNAVE I KOSOVĖS

1. Sistemi gastrointestinal

BARNAT QĖ VEPROJNĖ NĖ TRAJTIMIN E ĒRREGULLIMEVE TĖ SISTEMIT GASTRO-INTESTINAL

1.     ANTACIDET DHE BARNAT TJERA PĖR DISPEPSI

HIDROKSIDI I ALUMINIT DHE MAGNEZIT

HIDROKSIDI I MAGNEZIT

1.2 SPAZMOLITIKĖT DHE BARNAT QĖ NDRYSHOJNĖ MOTILITETIN E ZORRĖVE

Antikolinergjikėt

HIOSCINA (BUTILBROMURI)

KODEINA

MEBEVERINA

Prokinetikėt

DOMPERIDONI

CISAPRIDI

METOKLOPRAMIDI

ONDANSETRONI

1.3 BARNAT PĖR TRAJTIMIN E ULCERĖS

Barnat pėr trajtimin e ulcerės

AMOKSICILINA

CIMETIDINA

FAMOTIDINA

METRONIDAZOLI

MIZOPROSTOLI

OMEPRAZOLI

RANITIDINA

1.4 BARNAT PĖR DIARRE AKUTE

Antidiaroikėt

LOPERAMIDI

TRETĖSIRA ORALE REHIDRUESE (TOR)

THĖNGJILLI I AKTIVIZUAR (CARBO MEDICINALIS)

1.5 BARNAT PĖR ĒRREGULLIMET KRONIKE TĖ ZORRĖVE

SULFASALAZINA

1.6 LAKSATIVĖT

Laksativėt dhe zbutėsit e fecesit

BISAKODILI

GLICERINA

LAKTULOZA

1.7 PĖRGATESAT LOKALE PĖR ĒRREGULLIMET ANALE DHE REKTALE

1.8 BARNAT PĖR TRAJTIM TE STOMA

1.9 BARNAT QĖ NDIKOJNĖ NĖ SEKRETIMIN INTESTINAL

H2-bllokuesit

CIMETIDINA

FAMOTIDINA

MIZOPROSTOLI

RANITIDINA

OMEPRAZOLI

Top 

 

BARNAT QĖ VEPROJNĖ NĖ TRAJTIMIN E ĒRREGULLIMEVE TĖ SISTEMIT GASTRO-INTESTINAL

 

Nė kėtė kapitull pėrshkruhen barnat qė pėrdoren nė trajtimin e ērregullimeve gastro-intestinale, kėtu bėjnė pjesė shumė barna tė cilat ndahen nė kategori tė ndryshme:

 

Antacidet

Janė komponime bazike qė neutralizojnė acidin klorhidrik nė sekretin gastrik. Ato pėrdoren nė trajtimin simptomatik tė ērregullimeve gastrointestinale tė shoqėruara mė hiperaciditet.

Antacidet nuk ulin vėllimin e acidit klorhidrik, pėrkundrazi rritja e pH-shit gastrik mund tė shpie nė shtimin e sekretimit tė acidit klorhidrik dhe pepsinės, efekt ky rėndom minor dhe jetėshkurtėr.

 

Antidiaroikėt

Pėrdoren nė trajtimin simptomatik tė diarresė, edhe pse qėllimi kryesor nė trajtimin e diarresė akute ėshtė korigjimi i humbjes sė elektrolitėve me anė tė rehidrimit, veēanrisht tė fėmijėt.

 

Antiemetikėt

Nė kėtė grup bėjnė pjesė barna tė ndryshme qė pėrdoren nė trajtimin dhe parandalimin e pėshtirosjes dhe vjelljeve tė shkaktuara nga etiologji tė ndryshme duke pėrfshirė terapinė kundėr kancerit, anestezionin, dhe sėmundjen e udhėtimit.

 

Antiulcerozėt

Pėrdoren nė trajtimin dhe parandalimin e ulcerės peptike, disa pėrdoren edhe nė disa ērregullime tjera tė shoqėruara mė hipersekretim gastrik. Nga barnat qė bėjnė pjesė nė kėtė grup janė tė pėrshkruar:

antagonistėt e receptorėve H2 histaminik (H2- antagonistėt), qė veprojnė duke bllokuar rreceptorėt H2 histaminik tė qelizave parietale gastrike duke antagonizuar veprimin stimulues tė histaminės endogjene nė prodhimin e acidit gastrik.

inhibuesit e pompės protonike, qė veprojnė duke bllokuar sistemin enzimatik pėrgjegjės pėr transportin e protoneve nė lumenin gastro-intestinal,pra H+/K+ ATP-azės tė qelizave parietale gastrike tė njohur si “pompa protonike”.

 

Laksativėt

Lehtėsojnė defekimin dhe pėrdoren nė trajtimin e konstipacionit dhe pėr zbrazjen e zorrėve para procedurave eksplorative siē janė endoskopia, ekzaminimi radiologjik apo para operacionit kirurgjik. Nga barnat e kėtij grupi janė tė pėrshkruar:

laksativėt stimulues, qė stimulojnė drejtėpėrdrejt mbaresat nervore tė mukozės sė zorrės sė trashė duke rritur motilitetin intestinal.

Laksativėt osmotik, qė rrisin presionin osmotik intestinal si rjedhojė rrisin mbajtjen e lėngjeve nė zorrė.

Top

 

1.         ANTACIDET DHE BARNAT TJERA PĖR DISPEPSI

 

HIDROKSIDI I ALUMINIT DHE MAGNEZIT

 

Indikacionet:

Dispepsia, hiperfosfatemia.

Kundėrindikacionet:

Hipofosfatemia, tejndjeshmėri ndaj pėrbėrėsve tė barit.

Vėrejtje tė posaēme:

Hipofosfatemia mund tė shfaqet nė pėrdorim tė zgjatur ose doza tė larta; te pacientėt me uremi, intoksikim alumini dhe osteomalaci; tė pėrdoret me kujdes tė veēantė te pacientėt me sėmundje kongjestive tė zemrės; insuficiencė renale, edema, cirrozė hepatike dhe nė pacientėt qė kanė pėrjetuar gjakderrdhje gastrointestinale.

Dozimi:

Tė pėrtypen njė ose dy tableta (500-1800 mg), 4 herė nė ditė; mė sė miri me ushqim ose 20 minuta pas tij.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 500 mg+ 500 mg.

Top

 

HIDROKSIDI I MAGNEZIT

 

Indikacionet:

Konstipacion.

Vėrejtje tė posaēme:

Insuficiencė renale dhe hepatike; tė moshuarit.

Kundėrindikacionet:

Gjendje akute tė traktit G.I. koleostomia, ileostomia.

Veprimet anėsore:

Kolika.

Dozimi:

Nė konstipacion 25-50 mL, sipas nevojės.

Format farmaceutike dhe dozat:

Suspenzion ujor: 8% oksid magnezi tė hidratuar.

Top

 

1.2 SPAZMOLITIKĖT DHE BARNAT QĖ NDRYSHOJNĖ MOTILITETIN E ZORRĖVE

 

Antikolinergjikėt

 

Mekanizmi i veprimit:

Tė gjitha barnat antikolinergjike konkurojnė me acetilkolinėn pėr lidhje me receptorėt e saj. Veprimet e barnave tė ndryshme antikolinergjike janė rezultat i ngacmimit tė nėntipit specifik tė receptorit, gjė qė pėrcaktohet nga struktura kimike e komponenteve tė barit. Flavoksati  dhe oksibutinina janė antikolinergjik tė dobėt dhe e realizojnė veprimin e tyre nė muskulaturėn e lėmuar pėrmes akcionit direkt.

 

BUTILBROMURI I HIOSCINĖS

 

Indikacionet:

Trajtimi i ērregullimeve G.I. tė shkaktuar nga spazma; terapi shtesė nė ulcerė peptike; vjellje pas anestezionit tė pėrgjithshėm; spazma biliare dhe urinare; dismenore dhe diskinezi.

Vėrejtje tė posaēme:

Tė pėrdoret me kujdes nė sindromin Down; diarre; kolit ulcerativ; hipertension; arritmi kardiake; infarkt akut tė miokardit; sėmundje kronike tė mushkėrive; refluks ezofagal; fėmijė me paralizė spastike; hipertiroidizėm.

Kundėrindikacionet:

Glaukoma kėndmbyllur; ileus paralitik; megakolon toksik; miastenia gravis; sėmundje obstruktive tė traktit G.I.; uropati obstruktive.

Veprimet anėsore:

Konstipacion, disfagi, aritmi, sekretim bronkial i reduktuar, fotofobi, humbje e akomodimit veēanėnrisht pas pėrdorimit parenteral; iritim nė vendin e injektimit; tharje e lėkurės dhe gojės.

Dozimi:

Oralisht: tė rriturit dhe fėmijėt mbi 6 vjeē: 10-20 mg, 3-5 herė nė ditė; me rrugė rektale: supozitorje, 10-20 mg, 3-5 mg; mė rrugė parenterale 20mg disa herė nė ditė maks. 80mg nė ditė, tė fėmijėt nėn 6 vjeē, vetėm nė raste tė theksuara, 5 mg, 3 herė nė ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 10 mg

Supozitorje: 10 mg

Tretėsirė pėr injekcion: 20 mg/mL.

Top

 

KODEINA

 

Indikacionet:

Diarre akute ( si shtesė e zėvendėsimit tė elektrolitėve).

Vėrejtje tė posaēme:

Nė tė sėmurėt astmatik; rezervėn respiratore tė zvogėluar.

Kundėrindikacionet:

Depresion respirator akut; shtypje intrakraniale e ngritur; ērregullimet hepatike; nė gjendjet ku duhet mėnjanuar inhibimin e peristaltikės; kolitin ulcerativ akut;  koliti qė shoqėron pėrdorimin e antibiotikėve; fėmijėt nėn 1 vjeē.

Veprimet anėsore:

Mund tė shkaktojė tolerancė me pėrdorim tė zgjatur ( shih morfinėn).

Dozimi:

30 mg, 3 ose 4 herė nė ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 15mg, 30 mg.

Top

 

MEBEVERINA

 

Indikacionet:

Sindromi e kolonit tė iritueshėm, enterit; tė gjitha ērregullimet G.I. qė karaktrizohen me spazma tė muskulaturės sė lėmuar; ērregullimet e vesica felea.

Vėrejtje tė posaēme:

Ileus paralitik; shtatzani dhe laktacion.

Dozimi:

Tė rriturit dhe fėmijėt mbi 10 vjeē: 1 tabletė, 3 herė nė ditė, mė sė miri para ushqimit; pas arritjes sė rezultateve doza duhet ulur gradualisht; maks. 3 tableta nė ditė; nė trajtė suspensioni, 15 mL, 3 herė nė ditė, 20 minuta para ushqimi.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 135 mg

Suspenzion: 50 mg/5 mL.

Top

 

Prokinetikėt

 

Mekanizmi i veprimit:

Agjentėt prokinetik kanė mekanizėm tė ndryshėm tė veprimit; agjentėt e ndryshėm kanė poashtu caqe tė ndryshme anatomike nė tė cilat veprojnė me qėllim tė rregullimit tė zbrazjes gastrike dhe/ose zbrazjes intestinale.

Betanekol: ėshtė agonist kolinergjik, i cili ka veprim direkt nė receptorėt e muskarinės, me aktivitet tė vogėl nikotinik. Stimulimi muskarinik rritė tonusin dhe aktivitetin peristaltik tė lukthit dhe tė traktit intestinal, rritė peristaltikėn ezofageale dhe rrit rest shtypjen e sfinkterit distal ezofageal. Veprimi kolinergjik ėshtė jospecifik dhe stimulon sekrecionin gastrik dhe pankreatik. Betanekoli poashtu zvogėlon vėllimin e fshikzės, rritė peristaltikėn uretrale dhe kontrakcionin e muskulit detruzor tė fshikzės. Veprimet tjera tipike muskarinike nuk mbisundojnė gjatė administrimit tė dozave orale ose subkutane, por, administrimi i.m. ose i.v. mund tė rezultojė me aktivitete jo-specifike kolinergjike siē janė: bradikardia, mioza, lakrimacioni, salivacioni, djersitja, si dhe sekrecioni dhe konstrikcioni bronhial.

Dekspantenoli lehtė konvertohet nė acid pantotenik, vitaminė e B-kompleksit qė ėshtė prekursor e koenzimės A. Pasi qė koenzima A nevojitet pėr reakcion acetilues gjatė sė cilės prodhohet acetil-kolina, ėshtė menduar se administrimi i dekspantenolit do tė rrisė prodhimin e acetilkolinės, dhe tė rrisė poashtu aktivitetin parasimpatik qė e mirėmban funksionin e rregullt tė traktit GI. Sidoqoftė, kėto veprime nuk janė vėrtetuar klinikisht. Pėrveē ērregullimeve tė moderuara gastrointestinale pas administrimit oral, nuk dihet pėr ndonjė efekt tjetėr farmakologjik si pasojė e marrjes sė tepėrt tė acidit pantotenik.

Metoklopramidi ėshtė njė antagonist dopaminergjik me veprim qendror dhe enterik, qė posedon poashtu njė veprimtari agoniste kolinergjike indirekte nė zorrė. Kjo veprimtari komplekse kolinergjike shkakton rritje tė peristaltikės ezofageale, rritje tė shtypjes sė sfinkterit distal ezofageal, rritje tė kontrakcionit antral dhe relaksim tė sfinkterit pilorik dhe tonusit duodenal. Kėto efekte  kombinohen me zbrazje tė shpejtuar gastrike dhe tranzit prej duodenit deri tek valvula ileocekale. Duket se metoklopramidi ka efekt tė vogėl nė sekrecionin gastrik dhe motilitetin e kolonit. Metoklopramidi antagonizon receptorėt e dopaminės. Edhe pse receptorėt dopaminergjik janė gjetur nė disa pjesė tė traktit GI, roli i tyre nė funksionimin e traktit GI nuk njihet. Nė SNQ metoklopramidi bllokon receptorėt dopaminergjik, posaqėrisht nėntipin D2, nė zonėn “shkrepėse” kemoreceptore, gjė qė rezulton me efekt antiemetik dhe mund tė kontribuojė nė lehtėsimin simptomatik tė ērregullimeve stazike tė traktit GI. Bllokada qendrore dopaminergjike poashtu mund tė shkaktojė sedacion dhe efekte ekstrapiramidale. Inhibimi i receptorėve dopaminergjik nė gjėndrrėn pituitare dhe hipotalamus e rritė sekrecionin e prolaktinės.

Cisapridi ka strukturė tė ngjajshme me metoklopramidin; cisapridi nė mėnyrė indirekte dhe selektive rritė lirimin e acetilkolinės  prej neuroneve postganglionarė nė pleksusin mienterik. Cisapridi poashtu intereagon me 5-HT4 receptor serotonik; stimulimi i 5-HT4 receptorėve mund tė kontribuojė nė lirimin e acetilkolinės nė pleksusin mienteral. Roli dhe rėndėsia klinike e kėtij mekanizmi serotoninergjik akoma nuk ėshtė pėrcaktuar. Cisapridi nuk ushtron veprime tjera kolinomimetike. Efektet nė traktin GI janė tė  ngjajshme me ato tė shkaktuara nga metoklopramidi ose domperidoni, por aq mė shumė, cisapridi rritė motilitetin e kolonit, tonusin e sfinkterit anal dhe rritė frekuencėn e defekimit. Nė dallim prej metoklopramidės, cisapridi nuk antagonizon receptorėt e dopaminės, dhe pėr kėtė arsye nuk  ka veprim antiemetik dhe nuk shkakton induktimin e hiperprolaktinemisė e as tė efekteve anėsore ekstrapiramidale.

Domperidoni ėshtė antagonist periferik selektiv i dopaminės; efektet nė traktin GI dhe efektet antiemetike janė tė ngjajshme me ato tė metoklopramidit. Pasi qė domperidoni nuk e kalon lehtė barierėn hemato-encefalike, ai ka efekt tė vogėl antidopaminergjik nė krahasim me metoklopramidin gjė e cila mund tė ndihmojė nė kufizimin e efekteve anėsore.

Eritromicina dhe analogėt e eritromicinės:

Eritromicina ėshtė njė antibiotik makrolid qė nuk vepron nė receptorėt e dopaminės e as nuk rritė koncentrimin e acetilkolinės. Eritromicina i imiton efektet e motilinės (polipeptid GI) nė motilitetin e traktit GI. Ėshtė e njohur se motilina luan njė rol tė rėndėsishėm nė aktivitetin e kontrakcioneve interdigjestive peristaltike tek mashkujt, por mekanizmi i saktė akoma nuk ėshtė i qartė. Eritromicina inhibon lidhjen e motilinės pėr receptorėt e saj nė traktin GI ( nė muskulaturėn e lėmuar) dhe vepron si agonist i motilinės. Eritromicina shpejtėson zbrazjen gastrike  dhe shkurton tranzitin oro-cekal. Disa prej agonistėve tė motilinės janė nė fazėn e zhvillimit; sinteza e tyre do tė rezultojė me komponime qė do tė kenė tė rritur efektin “motilin-imitues” me efekt anti-mikrobik tė zvogėluar ose tė zhdukur.

Top

 

DOMPERIDONI

 

Indikacionet:

Tek vjelljet dhe pėshtirosjet duke pėrfshirė edhe vjelljet dhe mundimet tė provokuara nga levodopa dhe bromokriptina, pastaj tė provokuar nga terapia citotoksike dhe radioterapia tek fėmijėt, dispepsia funksionale.

Kundėrindikacionet:

Tek fėmijėt, rreptėsisht pėrdoret vetem tek vjelljet dhe pėshtirosjet e provokuara nga terapia citotoksike dhe radioterapia, shtatzania dhe gjatė ushqimit tė fėmijės me gji, vjelljet postoperative.

Dozimi:

10-20 mg ēdo 4-8 orė, periudha maksimale e trajtimit 12 javė. Tek fėmijėt 200-400 mcg/kg  ēdo 4-8 orė ( vetėm tek vjelljet dhe pėshtirosjet e provokuara nga terapia citotoksike dhe radioterapia), tek dispepsia funksionale, 10-20 mg 3 herė nė ditė para ushqimit dhe  10-20 mg natėn, kohėzgjatja maksimale e trajtimit 12 javė. Nuk rekomandohet tek femijėt.

Format farmaceutike dhe dozat: 

Tableta: 10mg

Top

 

CISAPRIDI (ėshtė tėrhequr nė shumicėn e vendeve perėndimore)

 

Indikacionet:

Tek simptomet dhe lezionet mukozale tė shoqėruara me refluks gastro-ezofageal.

Kundėrindikacionet:

I kontraindikuar tek pacientėt me tejndjeshmėri nė bar, tek perforimet e traktit gastrointestinal, tek hemoragjitė tek obstrukcionet mekanike.

Veprimet anėsore:

Kokėdhembje, insomni, nervozė, diarre, dhembje abdominale, pėshtirosje, konstipacion, flatulencė, dispepsi, rinit, sinusit, koll, infeksione tė traktit tė epėrm respirator, pruritis, ethe, infeksione virale etj.

Dozimi:

Tė rriturit: nė fillim, 10 mg P.O. 15 minuta para ushqimit. Nėse nuk arrihet qėllimi atėherė tė rritet doza nė 20mg.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 10mg, 20mg

Suspenzion: 1mg/mL

Top

 

METOKLOPRAMIDI

 

Indikacionet:

Pėshtirosje dhe vjellje, veēanėrisht tė shkaktuara nga kemoterapia dhe radioterapia abdominale; intubim i zorrės sė hollė; stazė diabetike gastrike.

Vėrejtje tė posaēme:

Insuficiencė renale dhe hepatike; pacientėt me sėmundjen e Parkinsonit dhe pacientėt me histori tė sėmundjeve mendore; mund tė shkaktojė reakcione ekstrapiramidale (pėr parandalim tė trajtohet me difenhidraminė); tė shmanget pėrdorimi 3-4 ditė para operacioneve nė abdomen; tė pėrdoret me kujdes te fėmijėt dhe dozat tė pėrcaktohen saktė.

Kundėrindikacionet:

Gjakderdhje nga trakti G.I. dhe obstruksion; epilepsi; pėrdorimi i njėkohshėm me  barna fenotiazinik, feokromocitoma.

Dozimi:

10 mg 3 herė nė ditė; fėmijėt nėn 10 kg: 2 mg tė ndarė nė dy doza; fėmijėt 10-14 kg, 1 mg 3 herė nė ditė; fėmijėt 20-29 kg 2.5 mg, 3 herė nė ditė; tė rriturit nėn 60 kg, 5 mg 3 herė nė ditė (pėr fėmijėt dhe tė rriturit doza nuk duhet tė kalojė 500 mcg/kg/ditė).

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 10 mg

Tretėsirė orale: 5 mg/mL

Injekcione: 5 mg/mL, 2mL.

Top

 

ONDANSETRONI

 

Indikacionet:

Kemoterapia dhe radioterapia mesatarisht emetogjene, kemoterapia emetogjene e rėndė.

Vėrejtje tė posaēme:

Shtatzania dhe laktacioni; dėmtim mesatar ose i rėndė i mėlqisė (maksimalisht 8 mg nė ditė).

Veprimet anėsore:

Konstipacioni; kokėdhembja, ndjenja e mbėrdhezjes ose tė tė nxehtit, lemza; ndryshime tė kohėpaskohshme tė enzimeve tė mėlqisė; ērregullime tė kohėpaskohshme tė tė pamurit dhe marramendjes pas marrjes sė barit nė mėnyrė intravenoze; lėvizje ta pavullnetshme, konvulzione, dhembje gjoksi, aritmi. Janė raportuar edhe hipotensioni dhe bradiakardia. Supozitoriet mund tė shkaktojnė iritim rektal.

Dozimi:

Kemoterapia dhe radioterapia mesatarisht emetogjene: nėpėrmjet gojės 8 mg 1-2 orė para trajtimit, ose nėpėrmjet rektumit 16 mg, 1-2 orė para trajtimit, ose me injekcion intramuskular ose injekcion tė ngadalshėm intravenoz, 8 mg menjėherė para trajtimit.

Pastaj vazhdohet me 8 mg nėpėrmjet gojės ēdo 12 orė deri nė 5 ditė, ose nėpėrmjet rektumit 16 mg deri nė 5 ditė.

Kemoterapia emetogjene e rėndė: me injekcion intramuskular ose injekcion tė ngadalshėm intravenoz, 8 mg menjėherė para trajtimit. Nėse ėshtė e nevojshme duhet tė pasohet me 8 mg nė intervale prej 2-4 orėsh pėr 2 dozat tjera (ose pasohet me 1mg/orė me infuzion intravenoz kontinual deri 24 orė). Pastaj vazhdohet me 8 mg nėpėrmjet gojės ēdo 12 orė deri nė 5 ditė ose nėpėrmjet rektumit nga 16 mg nė ditė deri nė 5 ditė.

Nė mėnyrė alternative mund tė jepet: me infuzion intravenoz gjatė 15 minutash jepen 32 mg menjėherė para trajtimit, ose nėpėrmjet rektumit 16 mg 1-2 orė para trajtimit. Pastaj vazhdohet me 8 mg nėpėrmjet gojės ēdo 12 orė deri nė 5 ditė , ose nėpėrmjet rektumit 16 mg nė ditė deri nė 5 ditė.

Shėnim: Efikasiteti mund tė potencohet me shtimin e njė doze deksametazon prej 20 mg qė jepet me infuzion intravenoz.

Fėmijėt: me injekcion intravenoz ose infuzion intravenoz gjatė 15 minutave tė jepen 5 mg/m2 menjėherė para kemoterapisė, pastaj 4 mg nėpėrmjet gojės ēdo 12 orė deri nė 5 ditė.

Parandalimi i  pėshtirosjes dhe vjelljes postoperative: nėpėrmjet gojės tė jepen 16 mg, 1 orė para anestezionit, duke pasuar me nga 8 mg nė intervale prej 8 orėsh pėr 2 dozat tjera.

Alternativisht: me injekcion intramuskular ose injekcion tė ngadalshėm intravenoz  tė jepen 4 mg gjatė induksionit tė anestezionit;

Fėmijėt mbi 2 vjeē: me injekcion intravenoz tė jepen 100 mikrogram/kg (maks. 4 mg) para, gjatė, ose pas induksionit tė anestezionit.

Trajtimi i pėshtirosjes dhe vjelljes postoperative: me injekcion intramuskular ose injekcion tė ngadalshėm intravenoz 4 mg:

Fėmijėt mbi 2 vjeē: me injekcion tė ngadalshėm intravenoz tė jepen 100 mikrogram/kg (maks. 4 mg).

Forma farmaceutike dhe doza:

Tableta: 4mg, 8mg

Shurup: 4mg/5mL

Injekcione: 4mg/2mL, 8mg/4mL

Supozitorje: 16mg

Top

 

1.3 BARNAT PĖR TRAJTIMIN E ULCERĖS

 

Barnat pėr trajtimin e ulcerės

 

Mekanizmi i veprimit:

Antacidet, siē janė hidroksidi i magnezit dhe karbonati i kalciumit, pėrkohėsisht neutralizojnė aciditetin e lukthit. Ata nuk reduktojnė sekrecionin brenda lukthit, aq mė tepėr, karbonati i kalciumit stimulon sekrecionin.

Antikolinergjikėt antimuskarinik (p.sh. propantelina), H2 bllokuesit, dhe inhibuesit e pompės protonike reduktojnė sekrecionin gastrik edhe pse me mekanizma qė ndryshojnė mes vete. Inhibuesit e pompės protonike nuk pengojnė veprimin e transmetuesve siē janė histamina ose acetilkolina, por inhibojnė “pompėn” acidike gastrike tė protoneve. Antiulcerozėt tjerė ushtrojnė veprimin e tyre nė nivel tė sipėrfaqes sė mukozės . Kėtu pėrfshihen sukralfati i cili formon njė mbulesė mbrojtėse duke u lidhur me proteinat e eksponuara tė mukozės, dhe mizoprostoli, njė prostaglandin i cili e rrit produksionin e bikarbonateve dhe tė mukusit gastrik. Mizoprostoli poashtu mund tė ushtrojė njė efekt antisekretor.

Dhe nė fund, antibiotikėt, siē janė amoksicilina, klaritromicina, tetraciklinet dhe metronidazoli, sė bashku me krypėrat e bizmutit kanė qenė tė pėrdorura nė kombinime tė ndryshme kundėr H. pylori. Edhe pse nuk dihet pėr posedimin e ndonjė veprimi mukozė-mbrojtės pėrveē aktivitetit tė njohur anti-bakterial tė kėtyre agjentėve anti-infektiv, bizmuti mund tė ushtrojė veprime tė shumėfishta duke pėrfshirė efektin direkt ndaj H. pylori, stimulimin e prodhimit tė prostaglandineve, ndryshimin nė prodhimin e mukusit dhe modifikimin e pėrgjegjjes imunologjike.

Top

 

AMOKSICILINA

 

Indikacionet:

Sikur ampicilina, por edhe profilaksa e endokarditit dhe terapi shtesė nė Helicobacter pylori

Vėrejtje tė posaēme:

Sikur ampicilina.

Dozimi:

Fėmijėt nėn 40  kg, 200 mg/kg/ ditė (ēdo 8 orė) ose 45 mg/kg nė ditė (ēdo 12 orė); mbi 40 kg, 250-500 mg, ēdo 8 orė ose 875 mg, ēdo 12 orė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta dhe kapsulla: 250mg, 500mg, 1g

Shurup: 125mg/5ml, 250mg/5mL, 500mg/5mL

Pika orale: 62.5mg/mL

Injekcione: 500mg, 1g

Top

 

CIMETIDINA

 

Indikacionet:

Patologjitė me sekretim tė rritur gastrik; parandalim tė gjakderdhjeve G.I. nė tė sėmurėt  rėndė; zvogėlon frekuencėn e aspirimit tė acidit gastrik te pacientėt gjatė lindjes- sindromi Mendelson.

Vėrejtje tė posaēme:

Nė insuficiencėn renale; te ata qė pėrdorin barna qė metabolizohen nėpėrmjet citokromit P 450; nė shtatzani dhe laktacion; mund tė maskojė simptomet e kancerit gastrik.

Veprimet anėsore:

Diarre dhe ērregullime tjera G.I.; ndryshon vlerat e testeve pėr funksionin e mėlqisė; dhembje koke, alopeci, rrallė tahikardi, nefrit intersticial, gjinekomasti, ērregullime gjaku, reakcione tejndjeshmėrie, impotencė.

Dozimi:

Oralisht- 400 mg, dy herė nė ditė ose 800 mg, nė mbrėmje nė ulceracionet beninje gastrike dhe duodenale, pėr sė paku 4 javė. Nė ulcerat gastrike 6 javė dhe 8 javė nė ulcerat qė shoqėrojnė pėrdorimin e BAIJS.

Nė refluks ezofageal- 400 mg 4 herė nė ditė pėrgjat 4-8 javėsh. Nė sindromin Zollinger-Ellison 400 mg, 4 herė nė ditė; nė obstetrikė- 400 mg nė fillim tė lindjes, qė mund tė pėrsėritet ēdo 4 orė, nė ndėrhyrje kirurgjike- 400 mg pėr 90-120 min.; para anestezionit tė pėrgjithshėm;

nė zvogėlimin e degradimit tė shtesave tė enzimeve pankreatike, 800-1600 mg nė ditė, tė ndarė  nė 4 doza (nė bazė tė pėrgjegjjes), 1-1.5 orė para ushqimit.

Doza maksimale ditore- 2.4 g, nė doza tė ndara; fėmijėt nėn 1 vjeē: maks. 20 mg/kg nė ditė, nė doza tė ndara; fėmijėt mbi 1 vjeē: 25-30 mg/kg nė ditė, nė doza tė ndara.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 200 mg, 400mg, 800mg

Tretėsirė pėr injekcion: 100 mg amp.

Top

 

FAMOTIDINA

 

Indikacionet:

Ulcera beninje gastrike, ulcera duodenale, Sy. Zollinger-Ellison, refluksi gastroezofageal, gjendjet hipersekretore hiperacidike tė SGI.

Kundėrindikacionet:

Hipersenzitiviteti ndaj medikamentit.

Veprimet anėsore:

SNQ: kokėdhembje, mundim, vjellje, parestezione.

SGI: diarre, konstipacion, tharje goje, anoreksi.

SUGJ: rritje e nivelit tė uresė dhe kreatininės.

Lėkura: tharje e lėkurės, akne, flesh.

Tė tjera: tinitus, ndryshim i shijes, edemė orbitale, ethe, palpitacione, dhembje muskulo-skeletore.

Format farmaceutike dhe dozat: 

Tableta: 10 mg, 20 mg, 40 mg.

Pluhur pėr suspenzion oral: 40 mg/5mL.

Injekcione: 10 mg/mL.

Preparat i parapėrgatitur injektues: 20mg/50 mL nė 0.9 % NaCl.

Top

 

METRONIDAZOLI

 

Indikacionet:

Trajtimi i infeksioneve tė shkaktuara nga mikroorganizmat anaerob; infeksionet protozoale nė amebiazė dhe trikomoniazė; infeksione tė lėkurės, tė SNQ, intra-abdominale; infeksionet sistemike anaerobike. Lokalisht pėr trajtimin e acne rosacea, vaginozės bakteriale, kolitit pseudomembranoz tė shkaktuar nga antibiotikėt; nė ulcerėn e shkaktuar nga H. pylori nė kombinim me antibiotikėt tjerė.

Vėrejtje tė posaēme:

Kombinimi me alkohol, insuficiencė hepatike dhe encefalopati hepatike, shtatzani dhe laktacion.

Veprimet anėsore:

Marramendje, dhembje koke, pėshtirosje, diarre, humbje oreksi, ataksi, konvulzione, shije metalike, neuropati, tromboflebit, mialgji, ndryshim i vlerave tė testeve funksionanle tė mėlqisė.

Dozimi:

Neonatėt, nė infeksione anaerobe, oralisht dhe I.V.; neonatėt < 1200 g 7.5 mg/kg, ēdo 48 orė; neonatėt < 7ditė, 1200-2000 g, 7.5 mg/kg/ditė ēdo 24 orė; > 2000 g, 15 mg/kg, nė doza tė ndara ēdo 12 orė; neonatėt  > 7 ditė, 1200-2000 g, 15 mg/kg/ditė, ēdo 12 orė; > 2000 g, 30 mg/kg/ditė, ēdo 12 orė;

Fėmijėt  amebiazė: oralisht: 35-40 mg/kg/ditė, nė ēdo 8 orė, (10 ditė)

Trikomoniazė: oralisht: 15-30 mg/kg/ditė, nė ēdo 8 orė, (7 ditė).

Infeksionet anaerobe: oralisht:15-35 mg/kg/ditė, ēdo 8 orė.

I.V. 30 mg/kg/ditė, ēdo 6 orė.

Kolit: oralisht: 20 mg/kg/ditė, ēdo 6 orė;

doza maks. 2g/ditė.

Tė rriturit amebiazė: oralisht: 500-750 mg, ēdo 8 orė

trikomoniazė: oralisht: 250 mg, ēdo 8 orė (7 ditė) ose 2 g si dozė e vetme.

Infeksionet anaerobe: oralisht ose I.V. : 500mg, ēdo 6-8 orė, maks. 4 g/ditė.

Kolit: oralisht: 250-500 mg, 3-4 herė nė ditė, (10-14 ditė).

Vaginozė bakteriale: oralisht: 500 mg, 2 herė nė ditė (5-7 ditė) ose 2g si dozė e vetme.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 200 mg, 500 mg

Suspenzion: 200 mg/5 mL

Tretėsirė pėr infuzion: 5 mg/mL, 100 mL

Top

 

MIZOPROSTOLI

 

Indikacionet:

Parandalimi i ulcerave tė shkaktura nga BJSAI, ulceracionet beninje gastrike dhe duodenale.

Vėrejtje tė posaēme:

Kushtet nė tė cilat hipotensioni mund tė precipitojė komplikime tė rėnda (psh. Sėmundjet cerebrovaskulare, sėmundjet kardiovaskulare).

Kundėrindikacionet:

Shtatzania ose planifikimi pėr tė mbetur shtatzanė (ngrit tonusin uterin)

Me rėndėsi:

Femrat nė moshė fertiliteti dhe gjatė laktacionit. Prodhuesi kėshillon qė mizoprostoli nuk do tė duhej tė pėrdorej tek femrat nė moshė fertiliteti ose gjatė laktacionit pėrveē nėse pacienti duhet tė marrė terapi tė medikamenteve josteroidalė antiinflamatorė (BJSAI) dhe ėshtė nė rrezik tė lartė nga komplikimet ulceroze tė induktuara nga BJSAI. Pėrdorimi i kėtyre barnave nga kėto paciente do tė duhej tė bėhej vetėm nėse pacientet marrin masa efektive kontraceptive  dhe kanė qenė tė kėshilluara rreth rrezikut tė marrjes sė mizoprostolit duke qenė shtatzanė.

Veprimet anėsore:

Diarrea (nganjėherė mund tė jetė e rėndė dhe tė kėrkojė tėrheqje tė barit, duke reduktuar dozimin i cili nuk kalon 200 mikrogram dhe duke shmangur antacidet qė pėrmbajnė magnez); janė raportuar gjithashtu edhe: dhembje abdominale, dispepsi, flatulencė, pėshtirosje dhe vjellje, gjakderdhje abnormale vaginale (duke pėrfshirė gjakderdhje intermenstruale, menoragji dhe gjakderdhje postmenopauzale), ekzantemė, marramendje.

Dozimi:

Pėr ulcerime beninje gastrike dhe duodenale tė induktuara nga BJSAI tė merren 800 mikrogram nė ditė (tė ndarė nė 2-4 doza) me mėngjes, me shujtė kryesore dhe para gjumit. Trajtimi do tė duhej tė vazhdohet pėr mė sė paku 4 javė dhe mund tė vazhdohet mė tutje deri nė 8 javė nėse ėshtė e nevojshme.

Profilaksa e ulcerės gastrike ose duodenale tė induktuar nga BJSAI kėrkon marrjen e 200 mikrogramėve, 2-4 herė nė ditė,sė bashku mė BJSAI.

Forma farmaceutike dhe doza:

Tableta tė veshura: 200 mikrogram

Top

 

OMEPRAZOLI

 

Indikacionet:

Trajtimi i ezofagitit eroziv; refluksit ezofageal; ulcerave; hipersekretimi gastrik.

Vėrejtje tė posaēme:

Tė pėrdoret me kujdes te pacientėt me sėmundje tė mėlqisė, shtatzani dhe laktacion; para pėrdorimit duhet pėrjashtuar mundėsinė e malinjitetit gastrik.

Veprimet anėsore:

Tolerohet mirė dhe veprimevet anėsore mė tė zakonshme janė: pėshtirosje, vjellje, diarre, konstipacion, tharje goje, kandidiazė ezofagale, dhembje muskulare dhe tė nyjeve, fotosenzitivitet, ethe , parestezi, stomatit, nefrit intersticial, konfuzion mendor (nganjėherė i shoqėruar me agjitim dhe halucinacione) te tė moshuarit dhe tek ata me insuficiencė renale, gjinekomasti dhe rrallė impotencė.

Dozimi:

Nė ulceracione gastrike beninje, 1 kapsulė nė ditė, 8 javė; ulceracion beninj duodenal, 1 kapsullė nė ditė 4 javė,(nė rastet rekurente 40 mg nė ditė, doza mbajtėse 20 mg nė ditė); ulcera dhe erozione tė shkaktuara nga pėrdorimi i BAIJS 20 mg, 4 javė; sindromi Zollinger-Ellison, fillimisht 60 mg, 1 herė nė ditė (nėse ka nevojė 80-120 mg, nė dy doza tė ndara); reduktim i acidit gastrik gjatė anestezionit tė pėrgjithshėm; 40 mg nė mbrėmjen para operacionit, pastaj 40 mg 2-6 orė para operacionit; refluks gastro-ezofagal 20 mg nė ditė, 4-8 javė; ulcera tė shoqėruara me Helicobacter pylori 20 mg; omeprazol 2 herė nė ditė tė shoqėruar me amoksicilinė 1g, 2 herė nė ditė ose klaritromicinė 500mg 2 herė nė ditė (mund tė pėrdoret edhe amoksicilinė 500 mg, 3 herė nė ditė dhe metronidazol 400 mg, 3 herė nė ditė); gjendjet tjera me hipersekretim, 10-20 mg nė ditė; fėmijėt   mbi 2 vjeē: vetėm nė refluksin ulcerativ ezofageal tė theksuar 0.7-1.4 mg/kg/ditė, maks. 40 mg nė ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Kapsulla: 20 mg.

Top

 

LANSOPRAZOLI

PANTOPRAZOLI

 

RANITIDINA

 

Indikacionet:

Ulcera gastrike dhe duodenale beninje, ulcera duodenale e shoqėruar me Helicobacter pylori, refluksi ezofageal,  sindromi Zollinger-Ellison, profilaksė e ulcerės sė shkaktuar nga stresi, reduktim i sekretimit gastrik.

Kundėrindikacionet:

Reakcionet e tejndjeshmrisė nė bari.

Vėrejtje tė veēanta:

Antagonistėt e H2 receptorėve do tė duhej tė pėrdoreshin me kujdes tė veēantė tek mėlqia e dėmtuar, insuficienca renale, shtatzani dhe laktacion. Antagonistėt e H2 receptorėve mund tė maskojnė simptomet e kancerit gastrik, kujdes i posaēėm duhet kushtuar atyre tek tė cilėt ndryshojnė simptomet dhe tek ata tė cilėt janė nė moshė tė mesme ose tė shtyrė.

Veprimet anėsore:

Veprimet anėsore tė antagonistėve tė H2 receptorėve pėrfshijnė diarrenė dhe ērregullimet tjera gastrointestinale, testet funkcionale tė mėlqisė tė alteruara (rrallėherė dėmtim i mėlqisė), kokėdhembje, marramendje, urtikari dhe lodhje. Veprime tė rralla anėsore janė: pankreatiti akut, bradikardia, blloku AV, konfuzioni, depresioni dhe halucinacionet posaēėrisht tek tė vjetrit ose shumė tė sėmurėt, reakcione tė tejndjeshmėrisė (pėrfshirė ethet, artralgjinė, mialgjinė, anafilaksėn), ērregullimet e gjakut (pėrfshirė agranulocitozėn, leukopeninė, pancitopeninė, trombocitopeninė), tahikardi, agjitim, ērregullime tė tė pamurit, eritema multiforme dhe alopecia. Janė paraqitur raporte tė veēanta pėr gjinekomasti dhe impotencė.

Dozimi:

Nė ulcerėn beninje gastrike dhe duodenale merren nga 150 mg nė ditė ose 300 mg nė mbrėmje gjatė 4 deri nė 8 javė. Nė epizodet dispepsike kronike deri nė 6 javė, kurse tek ulcera e shkaktuar nga BAIJS deri nė 8 javė (nė ulcerėn duodenale mund tė merren nga 300 mg dy herė nė ditė pėr arritjen e shėrimit mė tė shpejtė); doza e mbajtjes ėshtė 150 mg nė mbrėmje; tek fėmijėt me ulcerė gastrike jepen 2-4 mg /kg dy herė nė ditė, maksimalisht 300 mg nė ditė.

Ulcera duodenale e shoqėruar me Helicobacter pylori trajtohet me 300 mg nė ditė ranitidinė nė doza tė ndara (plus amoksicilinė 750 mg tri herė nė ditė dhe metronidazol 500 mg trri herė nė ditė) gjatė dy javėve; trajtimi me ranitidin vazhdohet edhe pėr dy javė tjera.

Profilaksa e ulcerės sė induktuar nga BAIJS, 150 mg dy herė nė ditė.

Sindromi Zollinger-Ellison, 150 mg tri herė nė ditė; janė pėrdorur doza deri nė 6 g nė ditė nė doza tė ndara.

Refluksi ezofageal, 150 mg dy herė nė ditė ose 300 mg nė mbrėmje gjatė 8 javėve, ose nėse ėshtė e nevojshme deri nė 12 javė (shkalla e mesme deri e rėndė, 150 mg katėr herė nė ditė gjatė 12 javėve); trajtimi kohėgjatė i ezofagitit tė shėruar, 150 mg dy herė nė ditė.

Reduktimi i acidit gastrik (profilaksa e aspirimit tė acidit) nė obstetrikė, nėpėrmjet gojės 150 mg nė fillim tė lindjes, pastaj 6 orė; nė procedurat operative nė kirurgji, me injekcion intramuskular ose injekcion tė ngadalshėm intramuskular, 50 mg tė jepen 45-60 minuta para induktimit tė anestezionit (injekcioni intravenoz i holluar deri nė 20 mL dhe i dhėnė gjatė mė sė paku 2 minutave), ose nėpėrmjet gojės, 150 mg 2 orė para indukcionit tė anestezionit, dhe kur ėshtė e mundshme nė mbrėjen qė i paraprin operacionit.

Me injekcion intramuskular, 50 mg ē 6-8 orė.

Me injekcion tė ngadalshėm intravenoz, 50 mg tė holluara deri nė 20 mL dhe jepen mė sė paku gjatė 2 minutave; mund tė pėrsėriten ēdo 6-8 orė.

Me infuzion intravenoz, 25 mg/orė gjatė 2 orėve; mund tė pėrsėritet ēdo 6-8 orė.

Profilaksa e ulcerės sė shkaktuar nga stresi, fillimisht injekcion i 50 mg (si mė lartė) dhe pastaj infuzion kontinual 125-250 mikrogram/orė (mund tė vazhdohet me 150 mg nga dy herė nė ditė nėpėrmjet gojės kur fillohet me ushqimin oral.
Dozat dhe format farmaceutike:

Tableta: 75 mg, 150 mg, 300 mg

Injekcione: 25mg/mL, 2mL amp.
Shurup: 75mg/5mL
Top
 

1.4 BARNAT PĖR DIARRE AKUTE

 

Antidiaroikėt

 

Mekanizmi i veprimit:

Agjentėt antidiaroikė mund tė ndahen nė agjentė antiperistaltik, adsorbens dhe tė tjerė. Tė gjithė agonistėt opiatė ushtrojnė veprim antiperistaltik nė traktin GI. Aq mė shumė, morfina ėshtė pėrdorur pėr trajtimin e diarresė para se tė fillojė tė pėrdoret si analgjetik.Agonistėt opiatė stimulojnė µ-receptorėt nė pleksusin mienterik dhe zvogėlojnė lirimin e acetilkolinės.Ėshtė vėrejtur se kėta receptorė koekzistojnė me alfa2 receptorėt. Agonistėt opiatė zvogėlojnė shkallėn e lėvizjeve propulzive  nė muskulaturėn e lėmuar longitudinale, shkaktojnė rritje tė segmentimit, dhe ngrisin tonusin e sfinkterit tė jashtėm anal. Motiliteti i tė gjitha pjesėve tė traktit GI mund tė modifikohet nga ana e agonistėve opiatė. Peristaltika e zvogėluar  lejon dehidrimin e fecesit. Tė gjitha kėto veprime mund tė shkaktojnė konstipacion.

Difenoksilati dhe loperamidi, qė janė kimikisht tė ngjashėm, janė agjentė antiperistaltik qė kanė pėrdorim mė tė gjėrė klinik. Loperamidi ngadalėson  motilitetin intestinal, inhibon proteinėn lidhėse tė kalciumit- kalmodulinėn qė kontrollon sekrecionin e klorureve, dhe interreagon me mekanizma neuronik. Kėto veprime rrisin kapacitetin intestinal dhe vonojnė pasazhėn e lėngjeve. Opiatet dhe analogu i opiateve, difenoksilati, inhibojnė peristaltikėn duke vepruar nė µ dhe delta receptorėt opiatė brenda intestinumit. Tranziti i vonuar intestinal lejon rritjen e apsorpcionit tė lėngjeve dhe elektroliteve dhe rezulton me zvogėlim tė frekuencės sė defektimit. Agjentėt antiperistaltik zvogėlojnė frekuencėn e defekimit dhe shtangimet me dhembje abdominale.

Agjentėt antikolinergjik (atropina, hioscamina, skopolamina) reduktojnė aktivitetin kontraktil intestinal dhe shtangimet. Kėta agjentė nuk zvogėlojnė vėllimin e fecesit diaroik e as frekuencėn e defekimit. Dozat e vogla tė antikolinergjikėve nė produktet qė jepen pa recetė nuk janė efektive nė trajtimin e diarresė.

Nė adsorbent bėjnė pjesė karboni aktiv, kolestiramina, atapulgiti, polikarbofili dhe kaolin-pektina. Adsorbentėt janė jo-selektivė dhe veprojnė duke adsorbuar pėrbėrjen intestinale siē janė materiet nutritive, toksinet dhe bakteriet. Sasia tė cilėn e adsorbon polikarbofili ėshtė rreth 60 herė mė e madhe se sa pesha e tij, dhe ėshtė efektiv nė zvogėlimin e fecesit diaroik. Lėngjet dhe solucionet elektrolite veprojnė duke zėvendėsuar humbjet diaroike dhe parandolojnė dehidrimin. Pėrdorimi i adsorbentėve dhe i solucioneve elektrolite pėrfaqėson strategjinė qė pėrdoret pėr tė parandaluar dhe korrigjuar humbjen e lėngjeve gjatė diarresė. Glukoza pėrdoret si burim i energjisė pėr apsorbim adekuat oral tė elektrolitėve.

Subsalicilati i bizmutit  dhe oktreotidi inhibojnė sekrecionin intestinal me mekanizma tė ndryshėm. Edhe pse mekanizmi i veprimit tė bizmutit nuk dihet plotėsisht ( nė diarrenė sekretore mund tė ndikohet nė mėnyrė negative gjatė pėrdorimit tė prostaglandineve dhe ky efekt mund tė pėrmirėsohet me administrimin e indometacinės ), veprimi i tij mund tė jetė pasojė e ndikimit tė tij nė sintezėn e prostaglandineve. Ėshtė vėrejtur se subsalicilati i bizmutit parandalon ngjitjen e mikroorganizmave pėr mukozėn intestinale, inaktivizon enterotoksinet, dhe ka efekt direkt antimikrobik. Oktreotidi ėshtė agjent sintetik i ngjashėm me somatostatinėn. Ai inhibon sekrecionin e serotoninės, inhibon polipeptidet vazoaktive intestinale dhe ngadalėson motilitetin gastro-intestinal.

Rastet e lehta tė diarresė qė e shoqėrojnė administrimin e ampicilinės mund tė trajtohen me preparate orale tė laktobacilus-it.Ky trajtim e rikthen numrin e bakterieve endogjene. Rastet mė tė rėnda tė diarreve qė hasen gjatė pėrdorimit tė antibiotikėve mund tė jenė si pasojė e kolitit pseudomembranoz. Metronidazoli dhe vankomicina janė shumė aktiv kundėr Clostridium difficile dhe pėr kėtė arsye janė efektive tek diarretė qė shoqėrojnė trajtimin me antibiotikė e qė janė tė shkaktuara nga shumimi i tepėrt i kėtij mikroorganizmi patogjen. Diarrea e udhėtarėve mund tė parandalohet me subsalicilat bizmuti ose me doksiciklinė. Sidoqoftė, antibiotikėt nuk indikohen gjithmonė pėr trajtimin e shkaktarėve infekcioz tė diarreve. P. sh., trajtimi i Salmonella gastroenteritit me antibiotikė ėshtė shoqėruar me shkallė mė tė lartė tė rikthimit tė sėmundjes.

Klonidina ėshtė pėrdorur poashtu si antidiaroik. Ajo ka qenė e suksesshme nė trajtimin e diarreve te pacientėt me diabet tė varur nga insulina. Alfa2-receptorėt presinaptik janė detektuar te fijet terminale vagale nė traktin GI. Stimulimi i tyre duket se zvogėlon lirimin e acetilkolinės.

Top

 

LOPERAMIDI

 

Indikacionet:

Hiperperistaltika e kolonit me gjenezė tė ndryshme; incontinentia alvi dhe anus praeternaturalis; pėr zvogėlimin e vėllimit tė zbrazjes sė ileostomisė.

Vėrejtje tė posaēme:

Shih kodeinėn; disfunksion hepatik; fėmijėt e dehidruar; nuk rekomandohet pėr fėmijėt nėn 4 vjeē

Kundėrindikacionet:

Pacientėt qė duhet tė shmangin konstipacionin; kolit pseudomembranoz; diarre me gjak; kolit qė shoqėron pėrdorimin e antibiotikėve; gjendjet me distenzion abdominal.

Veprimet anėsore:

Nė doza tė zakonshme nuk ka veprime anėsore sinjifikante dhe shumica e veprimeve anėsore tė raportuara ėshtė vėshtirė tė diferencohen nga simptomet qė shoqėrojnė diarrenė; pėshtirosje; tharje e gojės; maramendje; dizuri; shtėrzime abdominale; reakcione nė lėkurė; ileus paralitik.

Dozimi:

Nė diarre akute 4 mg, fillimisht tė pasuar me nga 2 mg pas ēdo barkqitje deri nė 5 ditė. Doza e rėndomtė 6-8 mg nė ditė, maks. 16 mg nė ditė, fėmijėt 4-9 vjeē: 1mg, 3-4 herė nė ditė, maks. 3 ditė; fėmijėt 9-12 vjeē: 2mg, 4 herė nė ditė, maks. 5 ditė.

Nė diarre kronike, vetėm tė rriturit, fillimisht 4-8 mg nė ditė, nė doza tė ndara, tė pasuar me njė dozė tė rregulluar nė bazė tė pėrgjegjjes maks. 16mg.

Trajtimi i “diarresė sė udhėtarit” nė kombinim ko-trimoksazolin, trajtim 3 ditorė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta, kapsulla: 2 mg

Tretėsirė orale: 2 mg/mL.

Top

 

TRETĖSIRA ORALE REHIDRUESE (TOR)

 

Indikacionet:

Diarrea, ērregullimi i balansit tė elektroliteve.

Dozimi:

Simbas gjendjes sė pacientit dhe humbjes sė lėngjeve. Fėmijėt: ēdo 5 minuta nga njė lugė kafje tė tretėsirės pėr rehidrim. Tė rriturit: ēdo 5 minuta nga njė lugė gjelle tė tretėsisrės pėr rehidrim.

Rehidrimi duhet tė jetė i shpejtė gjatė 3-4 orėve tė para ( pėrveē nė dehidrimin hipernatremik kur rehidrimi do tė duhej tė zgjaste deri nė 12 orė).

Format farmaceutike dhe dozat:

Pluhur pėr  tretėsirė ( simbas OBSH): NaCl 3.5g, KCl 1.5g, Citrat Na 2.9g, Glukozė anhidrike 20g.

Pėrgatitja: Tė tretet deri nė 1 L ujė tė vluar dhe tė ftohur.

Vėrejtje: Pėrdoren edhe formulime tjera nė tė cilat pėrmbajtja e NaCl ėshtė mė e ulėt kurse nė vend tė citratit tė Na pėrdoret bikarbonati i Na.

Top

 

THĖNGJILLI I AKTIVIZUAR (CARBO MEDICINALIS)

 

Indikacionet:

Tek infeksionet e zorrėve, diarrea si dhe tek tė gjitha intoksikacionet perorale.

Dozimi:

Tė rriturit: 4 deri 6 herė nė ditė nga 2 tableta. 6-10 herė nė ditė nga njė lugė granula. Tek fėmijėt: 2 deri 6 herė nė ditė nga njė lugė tė vogėl granula me ēaj, 3 deri 5 ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 0.2g

Granula: 40mg (njė lugė pėrmban 0,96g)

Top

 

1.5 BARNAT PĖR ĒRREGULLIMET KRONIKE TĖ ZORRĖVE

 

SULFASALAZINA

 

Indikacionet:

Koliti ulceroz, artriti reumatoid, morbus Crohn, spondiliti ankilizues, koliti kolagjenoz, artriti kronik juvenil, psoriaza, artriti psoriatik.

Kundėrindikacionet:

Pacientėt pediatrik < 2 vjeē, obstrukcion urinar ose intestinal, porfiria, tejndjeshmėria nė sulfasalazin dhe metabolitėt e tij, salicilatet ose sulfonamidet ose barnat kimikisht tė ngjashme (psh. sulfoniluretė, diuretikėt tiazidė dhe tė ansės, inhibitorėt e karboanhidrazės, mbrojtėsit nga rrezet e diellit me PABA-acid paraaminobenzoik, anestetikėt lokal).

Vėrejtje tė veēanta:

Tė bėhen analizat e pasqyrės sė gjakut pėrfshirė edhe formulėn leukocitare dhe testet funkcionale tė mėlqisė para se tė fillohet me trajtim me sulfasalazin dhe atė ēdo tė dytėn javė nė tre muajt e parė tė terapisė. Gjatė 3 muajve tė pastajmė, bėni tė njėjtat analiza njė herė nė muaj dhe pastaj njėherė nė tre muaj sipas gjendjes klinike. Gjithashtu bėni analizat e urinės dhe vlerėso funkcionin urinar periodikisht gjatė trajtimit.

Pacientėt duhet tė kėshillohen qė tė raportojnė ēdo gjakderdhje, maviosje(hematomė), purpurė, anginė, ethe ose pafuqishmėri tė pashpjegueshme. Testi i pasqyrės sė gjakut duhet tė bėhet dhe bari duhet tė ndėrpritet menjėherė nėse ka ndonjė dyshim pėr diskrazi tė gjakut.

Vėzhgoni pėr sė afėrmi pacientėt me deficiencė tė G-6-fosfat dehidrogjenazės, pėr shenja tė anemisė hemolitike.

Pacientėt duhet tė marrin sasi tė mjaftueshme tė lėngjeve pėr tė prevenuar krijimin e kristalurisė dhe tė gurėve nė veshkė.

Veprimet anėsore:

Veprimet anėsore paraqiten nė ³ 3% tė pacientėve dhe pėrfshijnė: anoreksi, kokėdhembje, pėshtirosje, vjellje, ērregullime gastrike, oligospermi reverzibile.

Dozimi:

Koliti ulceroz: Tė rriturit marrin 3 deri 4 g nė ditė nė doza tė ndara. Ėshtė e kėshillueshme qė tė fillohet me doza tė vogla qė tė zvogėlohet intoleranca gastrointestinale (psh. fillohet me nga 500 mg nė ditė duke rritur dozėn pėr nga 500 mg nė javė).

Fėmijėt ³ 2 vjeē marrin 40 deri 60 mg/kg gjatė 24 orėve nė intervale kohore tė barabarta dhe nė 3 deri 6 doza tė ndara.  

Terapia e mbajtjes: Tė rriturit arrin dozė mbajtėse prej 2 g nė ditė kurse fėmijėt mbi 2 vjeē 30 mg/kg gjatė 24 orėve nė intervale kohore tė barabarta nė 4 doza tė ndara.

Dozat dhe format farmaceutike:

Tableta tė veshura: 500 mg

Top

 

MESALAZINA

 

1.6 LAKSATIVĖT

 

Laksativėt dhe zbutėsit e fecesit

 

Mekanizmi i veprimit:

Koloni luan rol tė rėndėsishėm nė drejtpeshimin e lėngjeve. Pėrafėrsisht, njė litėr e gjysmė tė lėngjeve trupore reapsorbohen brenda ditės nga ana e zorrėve tė trasha, edhe pse zorra e trashė ka kapacitet tė reapsorbimit ditor prej 4-5 litra.  Konstipacioni shkakton dehidrimin e fecesit gjė qė egzacerbon edhe mė tepėr konstipacionin. Qėllimi i terapisė jo-medikamentoze ėshtė qė tė rrisė marrjen e ujit dhe tė fibrave qė ka si pasojė lehtėsimin e peristaltikės sė kolonit.

Edhe pse laksativėt janė pėrdorur me shekuj, mekanizmi i saktė i shumė komponenteve tė tyre akoma nuk dihet. Pa marrė parasysh faktin se edhe laksativėt edhe zbutėsit e fecesit pėrdoren pėr trajtimin e konstipacionit, kjo nuk do tė thotė se zbutėsit e fecesit kanė domosdo veprim stimulues. Mendohet se pėrmirėsimin e konstipacionit e arrijnė pėrmes hidratimit tė pėrmbajtjes fekale, gjė qė lehtėson  transportin e fecesit nėpėr kolon. Laksativėt, pėr ndryshim, pėrmbajnė njė numėr tė komponenteve tė cilat nė mėnyrė direkte ose indirekte stimulojnė peristaltikėn e zorrėve tė trasha.

Hidratimi adekuat ėshtė i rėndėsishėm pėr veprimin e zbutėsve tė fecesit. Dokusati ėshtė zbutėsi i fecesit qė mė sė tepėrmi pėrdoret nė praktikėn klinike. Laktuloza shkakton tėrheqjen e ujit brenda lumenit intestinal dhe nė kėtė mėnyrė zbutė fecesin dhe krijon veprim laksativ.Pėrpos kėtij efekti, laktuloza ndryshon pH-nė e pėrmbajtjes sė kolonit duke e bėrė mė acidike, qė ndikon nė shndėrrimin e amoniakut nė jonin amonium tė jonizuar dhe i tėrė ky proces lehtėson jashtėqitjen e amoniakut gjatė trajtimit tė encefalopatisė hepatike.

Laksativėt salinė- qė ndoshta mė mirė do tė ishte tė trajtohen si katartikė (purgativ) pėr shkak tė efektit tė shpejtė tė tyre dhe tendencės sė shkaktimit tė jashtėqitjes ujore – shkaktojnė tėrheqjen e ujit brenda kolonit qė ėshtė pasojė e veprimit tė tyre osmotik intraluminal. Glicerina, laktuloza dhe sorbitoli e shtojnė sasinė e ujit brenda fecesit me veprim osmotik. Si katartikėt salinė poashtu edhe agjentėt me veprim osmotik shkaktojnė tėrheqjen e ujit nė kolon. Rėndom i rezervuar pėr raste tė evakuimit komplet tė kolonit para endoskopisė, polietilen glikoli nė kombinim me disa komponente saline i administruar nė doza tė mėdha shkakton njė jashtėqitje profuze, ujore , rapide. Pasi qė pėrzierja e polietilen glikolit ėshtė izotonike, nuk shkaktohet dehidrim.

Laksativėt masė-rritės, siē janė psilium, metilceluloza dhe polikarbofili e zbusin fecesin dhe e shtojnė masėn e tij. Qė tė dy efektet e pėrmendura e shkurtojnė kohėn e qėndrimit tė fecesit nė kolon. Polikarbofili ėshtė substancė jo-apsorptive me kapacitet mė tė lartė tė lidhjes sė ujit nė krahasim me dy tė tjerat. Mund tė pėrdoret si laksativ masė-rritės ose si antidiaroik.

Nė laksativėt stimulues pėrfshihen: bisakodili, fenolftaleina, cascara sagrada, senna dhe vaji i ricinit. Kėta agjentė ushtrojnė njė veprim iritues nė mukozėn e zorrėve dhe si pasojė e kėsaj vjen deri tek kontrakcioni i muskulaturės sė lėmuar.

Polietilen glikoli 3350 (PEG 3350) ėshtė njė agjent qė lidh ujin dhe e mbanė brenda fecesit. Ky medikament nuk apsorbohet nė mėnyrė sistemike.

Top

 

BISAKODILI

 

Indikacionet:

Konstipacioni (tė gjitha llojet); procedurat radiologjike; lehtėson dhembjet te pacientėt me hemoroide.

Vėrejtje tė posaēme:

Pėrdorimi i zgjatur mund tė shkaktojė ērregullime abdominale, hipokalemi (disbalanc elektrolitėsh), supozitoret mund tė shkaktojnė iritim lokal.

Kundėrindikacionet:

Obstruksion intestinal; apendicit; peritonit, ileus, ulcerime tė kolonit dhe rektumit; te fėmijėt nėn 4 vjeē.

Dozimi:

Oralisht pėr konstipacion: 5-10 mg nė mbrėmje; nganjėherė ėshtė e nevojshme tė rritet nė 15-20 mg. Fėmijėt nėn 10 vjeē: 5 mg. Para procedurave radiologjike, 10 mg oralisht, pėr dy ditė para ekzaminimit dhe nėse ėshtė e nevojshme supozitorje 10 mg, 1 orė para ekzaminimit.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 5mg qė veprojnė 10-12 orė pas marjes; Supozitorje: 10 mg qė veprojnė 20-60 min. pas marrjes; Supozitorje pediatrike: 5 mg.

Top

 

GLICEROLI

 

Indikacionet:

Konstipacion.

Vėrejtje tė posaēme:

Duhet tė shmanget pėrdorimi i zgjatur.

Veprimet anėsore:

Irritim lokal.

Dozimi:

1-2 supozitorje nė ditė.

Format farmaceutike dhe dozat:

Supozitorje: xhelatinė 140mg+glicerol 700mg+ujė i purifikuar deri 1g

Top

 

SORBITOLI + GLICEROLI + LAURILSULFATI I NATRIUMIT

Forma farmaceutike: Medilax

 

LAKTULOZA

 

Indikacionet:

Konstipacion kronik; encefalopati hepatike (encefalopati e sistemit portal).

Kundėrindikacionet:

Nuk duhet tė pėrdoret nė abdomen akut; apendicit; obstruksion intestinal, mekanik; galaktozemi.

Vėrejtje tė posaēme:

Laktuloza nuk duhet tė pėrdoret nė kohė tė njėjtė me laksativėt tjerė sepse mund tė fitohet pėrshtypje e gabuar pėr arritjen e dozės terapeutike tė laktulozės; tė pėrdoret me kujdes nė pacientėt me diabet dhe pacientėt me predispozitė ndaj disbalancit tė elektrolitėve.

Veprimet anėsore:

Spazmė, diarre ( nė doza tė larta), flatulencė, pėshtirosje, vjellje.

Dozimi:

Nė trajtė tretėsire nė konstipacion fillimisht 15mL 2 herė nė ditė, e rregulluar sips nevojės sė pacientit, fėmijėt nėn 1 vjeē 2.5mL, 1-5 vjeē 5mL, 5-10 vjeē 10mL 2 herė nė ditė.

Encefalopati hepatike 30-50mL 3 herė nė ditė e rregulluar nė mėnyrė qė tė prodhojė 2-3 “jashtėqitje tė lehta” nė ditė.

Nė trajtė pluhuri, nė konstipacion 10g 2 herė nė ditė, e rregulluar sipas nevojave tė pacientit, fėmijėt mbi 5 vjeē 5g 2 herė nė ditė, pėr fėmijėt nėn 5 vjeē rekomandohet tretėsira.Nė encefalopati hepatike 20-30g 3 herė nė ditė e cila pėrshtatet pėr tė prodhuar 2-3 jashtėqitje tė lehta.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tretėsirė: laktulozė- 3,5 g/5mL, laktozė 0.2 mg/5 mL dhe galaktozė 0.47 mg/5 mL; pluhur, laktulozė 10 g/qese.

Top

 

1.7 PĖRGATESAT LOKALE PĖR ĒRREGULLIMET ANALE DHE REKTALE

1.8 BARNAT PĖR TRAJTIM TE STOMA

 

1.9 BARNAT QĖ NDIKOJNĖ NĖ SEKRETIMIN INTESTINAL

 

H2-bllokuesit

 

Mekanizmi i veprimit:

Antagonistėt e H2-receptorėve i konkurojnė histaminės pėr lidhje me H2-receptor. Histamina shkakton njė sėrė veprimesh fiziologjike nė inde tė ndryshme. Edhe pse  H2-receptorėt janė tė vendosur nė traktin gastrointestinal dhe nė muskulaturėn e lėmuar tė bronkeve dhe tė enėve tė gjakut, H2-antagonistėt bėjnė garė me histaminėn vetėm pėr lidhjen me receptorė tė traktit gastrointestinal.Antagonistėt e  H2-receptorėve janė joefikas nė trajtimin e gjendjeve alergjike. Inhibimi i histaminės nė qelizat parietale paraqet pengimin e njėrit nga disa mediatorė tė cilėt stimulojnė prodhimin e HCL. Kėta mediatorė pėrndryshe i japin shenjė qelizave parietale dhe kėto pastaj produkojnė acid. Stimulimi i qelizave parietale me gastrinė ose acetilkolinė ėshtė i papenguar. Omeprazoli dhe lansoprazoli pengojnė sekrecionin e acidit distalisht nga kėta receptorė dhe nuk janė receptor-specifik prandaj janė mė potent se sa antagonistėt e H2-receptorėve nė pėrgjithėsi.

Pėr shkak tė mekanizmit karakteristikt tė veprimit, cimetidina dhe ranitidina janė bėrė barna tė zgjedhjes pėr trajtimin e sėmundjeve hipersekretore siē ėshtė sindromi Zollinger-Ellison. Pėr kėto sėmundje kanė qenė tė nevojitura doza shumė mė tė larta se sa pėr ērregullimet tjera peptike, dhe me kėtė rast janė zbuluar efekte tė reja anėsore negative. E administruar nė doza tė larta cimetidina shkakton ginekomastinė. Poashtu, edhe interakcionet me barna tjera qė nė fillim ėshtė menduar se janė karakteristikė e cimetidinės kanė filluar tė vėrehen edhe gjatė pėrdorimit tė ranitidinės.

Top

 

CIMETIDINA

 

Indikacionet:

Patologjitė me sekretim tė rritur gastrik; parandalim tė gjakderrdhjeve G.I. nė tė sėmurėt rėndė; zvogėlon frekuencėn e aspirimit tė acidit gastrik te pacientėt gjatė lindjes- sindromi Mendelson.

Vėrejtje tė posaēme:

Insuficienca renale; te ata qė pėrdorin barna qė metabolizohen nėpėrmjet citokromit P 450l; nė shtatzani dhe laktacion; mund tė maskojė simptomet e kancerit gastrik.

Veprimet anėsore:

Diarre dhe ērregullime tjera G.I.; pėrndryshon vlerat e testeve pėr funksionin e mėlqisė; dhembje koke, alopeci, rralė tahikardi, nefrit intersticial, gjinekomasti, ērregullime gjaku, reakcione tejndjeshmėrie, impotencė.

Dozimi:

Oralisht- 400 mg, dy herė nė ditė ose 800 mg, nė mbrėmje nė ulceracionet beninje gastrike dhe duodenale, pėr sė paku 4 javė. Nė ulcerat gastrike 6 javė dhe 8 javė nė ulcerat qė shoqėrojnė pėrdorimin e BAIJS.

Nė refluks oesophagitis- 400 mg, 4 herė nė ditė, pėrgjat 4-8 javėsh. Nė sindromin Zollinger-Ellison 400 mg, 4 herė nė ditė; nė obstetricė- 400 mg nė fillim tė lindjes, qė mund tė pėrsėritet ēdo 4 orė, nė ndėrhyrje kirurgjike- 400 mg pėr 90-120 min.; para anestezionit tė pėrgjithshėm;

nė zvogėlimin e degradimit tė shtesave tė enzimeve pankreatike, 800-1600 mg nė ditė, tė ndarė  nė 4 doza (nė bazė tė pėrgjegjjes), 1-1.5 orė para ushqimit.

Doza maksimale ditore- 2.4 g, nė doza tė ndara; fėmijėt nėn 1 vjeē: maks. 20 mg/kg nė ditė, nė doza tė ndara; fėmijėt mbi 1 vjeē: 25-30 mg/kg nė ditė, nė doza tė ndara.

Format farmaceutike dhe dozat:

Tableta: 200 mg

Tretėsirė pėr injekcion: 100 mg amp.

Top

 

FAMOTIDINA

 

Indikacionet:

Ulcera beninje gastrike, ulcera duodenale, Sy. Zollinger-Ellison, refluksi gastroezofageal, gjendjet hipersekretore hiperacidike tė SGI.

Kundėrindikacionet:

Hipersenzitiviteti ndaj medikamentit.

Veprimet anėsore:

SNQ: kokėdhembje, mundim, vjellje, parestezione.

SGI: diarre, konstipacion, tharje goje, anoreksi.

SUGJ: rritje e nivelit tė uresė dhe kreatininės.

Lėkura: tharje e lėkurės, akne, flesh.

Tė tjera: tinitus, ndryshim i shijes, edemė orbitale, ethe, palpitacione, dhembje muskulo-skeletore.

Format farmaceutike dhe dozat: 

Tableta: 10 mg, 20 mg, 40 mg.

Pluhur pėr suspenzion oral: 40 mg/5mL.

Injekcione: 10 mg/mL.

Preparat i parapėrgatitur injektues: 20mg/50 mL nė 0.9 % NaCl.

Top

 

MIZOPROSTOLI

 

Indikacionet:

Parandalimi i ulcerave tė shkaktura nga BJSAI, ulceracionet beninje gastrike dhe duodenale.

Vėrejtje tė posaēme:

Kushtet nė tė cilat hipotensioni mund tė precipitojė komplikime tė rėnda (psh. Sėmundjet cerebrovaskulare, sėmundjet kardiovaskulare).

Kundėrindikacionet:

Shtatzania ose planifikimi pėr tė mbetur shtatzanė (ngrit tonusin uterin)

Me rėndėsi:

Femrat nė moshė fertiliteti dhe gjatė laktacionit. Prodhuesi kėshillon qė Mizoprostoli nuk do tė duhej tė pėrdorej tek femrat nė moshė fertiliteti ose gjatė laktacionit pėrveē nėse pacienti duhet tė marrė terapi tė medikamenteve josteroidalė antiinflamatorė (BJSAI) dhe ėshtė nė rrezik tė lartė nga komplikimet ulceroze tė induktuara nga BJSAI. Pėrdorimi i kėtyre barnave nga kėto paciente do tė duhej tė bėhej vetėm nėse pacientet marrin masa efektive kontraceptive  dhe kanė qenė tė kėshilluara rreth rrezikut tė marrjes sė mizoprostolit duke qenė shtatzanė.

Veprimet anėsore:

Diarrea (nganjėherė mund tė jetė e rėndė dhe tė kėrkojė tėrheqje tė barit, duke reduktuar dozimin i cili nuk kalon 200 mikrogram dhe duke shmangur antacidet qė pėrmbajnė magnez); janė raportuar gjithashtu edhe: dhembje abdominale, dispepsi, flatulencė, pėshtirosje dhe vjellje, gjakderdhje abnormale vaginale (duke pėrfshirė gjakderdhje intermenstruale, menoragji dhe gjakderdhje postmenopauzale), ekzantemė, marramendje.

Dozimi:

Pėr ulcerime beninje gastrike dhe duodenale tė induktuara nga BJSAI tė merren 800 mikrogram nė ditė (tė ndarė nė 2-4 doza) me mėngjes, me shujtė kryesore dhe para gjumit. Trajtimi do tė duhej tė vazhdohet pėr mė sė paku 4 javė dhe mund tė vazhdohet mė tutje deri nė 8 javė nėse ėshtė e nevojshme.

Profilaksa e ulcerės gastrike ose duodenale tė induktuar nga BJSAI kėrkon marrjen e 200 mikrogramėve, 2-4 herė nė ditė,sė bashku mė BJSAI.

Forma farmaceutike dhe doza:

Tableta tė veshura: 200 mikrogram

Top

 

RANITIDINA

 

Indikacionet:

Ulcera gastrike dhe duodenale beninje, ulcera duodenale e shoqėruar me Helicobacter pylori, refluksi ezofageal,  sindromi Zollinger-Ellison, profilaksė e ulcerės sė shkaktuar nga stresi, reduktim i sekretimit gastrik.

Kundėrindikacionet:

Reakcionet e tejndjeshmrisė nė bari.

Vėrejtje tė veēanta:

Antagonistėt e H2 receptorėve do tė duhej tė pėrdoreshin me kujdes tė veēantė tek mėlqia e dėmtuar, insuficienca renale, shtatzani dhe laktacion. Antagonistėt e H2 receptorėve mund tė maskojnė simptomet e kancerit gastrik, kujdes i posaēėm duhet kushtuar atyre tek tė cilėt ndryshojnė simptomet dhe tek ata tė cilėt janė nė moshė tė mesme ose tė shtyrė.

Veprimet anėsore:

Veprimet anėsore tė antagonistėve tė H2 receptorėve pėrfshijnė diarrenė dhe ērregullimet tjera gastrointestinale, testet funkcionale tė mėlqisė tė alteruara (rrallėherė dėmtim i mėlqisė), kokėdhembje, marramendje, urtikari dhe lodhje. Veprime tė rralla anėsore janė: pankreatiti akut, bradikardia, blloku AV, konfuzioni, depresioni dhe halucinacionet posaēėrisht tek tė vjetrit ose shumė tė sėmurėt, reakcione tė tejndjeshmėrisė (pėrfshirė ethet, artralgjinė, mialgjinė, anafilaksėn), ērregullimet e gjakut (pėrfshirė agranulocitozėn, leukopeninė, pancitopeninė, trombocitopeninė), tahikardi, agjitim, ērregullime tė tė pamurit, eritema multiforme dhe alopecia. Janė paraqitur raporte tė veēanta pėr gjinekomasti dhe impotencė.

Dozimi:

Nė ulcerėn beninje gastrike dhe duodenale merren nga 150 mg nė ditė ose 300 mg nė mbrėmje gjatė 4 deri nė 8 javė. Nė epizodet dispepsike kronike deri nė 6 javė, kurse tek ulcera e shkaktuar nga BAIJS deri nė 8 javė (nė ulcerėn duodenale mund tė merren nga 300 mg dy herė nė ditė pėr arritjen e shėrimit mė tė shpejtė); doza e mbajtjes ėshtė 150 mg nė mbrėmje; tek fėmijėt me ulcerė gastrike jepen 2-4 mg /kg dy herė nė ditė, maksimalisht 300 mg nė ditė.

Ulcera duodenale e shoqėruar me Helicobacter pylori trajtohet me 300 mg nė ditė ranitidin nė doza tė ndara (plus amoksicilinė 750 mg tri herė nė ditė dhe metronidazol 500 mg trri herė nė ditė) gjatė dy javėve; trajtimi me ranitidin vazhdohet edhe pėr dy javė tjera.

Profilaksa e ulcerės sė induktuar nga BAIJS, 150 mg dy herė nė ditė.

Sindromi Zollinger-Ellison, 150 mg tri herė nė ditė; janė pėrdorur doza deri nė 6 g nė ditė nė doza tė ndara.

Ezofagiti refluks, 150 mg dy herė nė ditėose 300 mg nė mbrėmje gjatė 8 javėve, ose nėse ėshtė e nevojshme deri nė 12 javė (shkalla e mesme deri e rėndė, 150 mg katėr herė nė ditė gjatė 12 javėve); trajtimi kohėgjatė i ezofagitit tė shėruar, 150 mg dy herė nė ditė.

Reduktimi i acidit gastrik (profilaksa e aspirimit tė acidit) nė obstetrikė, nėpėrmjet gojės 150 mg nė fillim tė lindjes, pastaj 6 orė; nė procedurat operative nė kirurgji, me injekcion intramuskular ose injekcion tė ngadalshėm intramuskular, 50 mg tė jepen 45-60 minuta para induktimit tė anestezionit (injekcioni intravenoz i holluar deri nė 20 mL dhe i dhėnė gjatė mė sė paku 2 mituave), ose nėpėrmjet gojės, 150 mg 2 orė para indukcionit tė anestezionit, dhe kur ėshtė e mundshme nė mbrėjen qė i paraprin operacionit.

Me injekcion intramuskular, 50 mg ē 6-8 orė.

Me injekcion tė ngadalshėm intravenoz, 50 mg tė holluara deri nė 20 mL dhe jepen mė sė paku gjatė 2 minutave; mund tė pėrsėriten ēdo 6-8 orė.

Me infuzion intravenoz, 25 mg/orė gjatė 2 orėve; mund tė pėrsėritet ēdo 6-8 orė.

Profilaksa e ulcerės sė shkaktuar nga stresi, fillimisht injekcion i 50 mg (si mė lartė) dhe pastaj infuzion kontinual 125-250 mikrogram/orė (mund tė vazhdohet me 150 mg nga dy herė nė ditė nėpėrmjet gojės kur fillohet me ushqimin oral.
Dozat dhe format farmaceutike:

Tableta: 75 mg, 150 mg, 300 mg

Injekcione: 25 mg/mL 2 mL amp.
Shurup: 75 mg/5mL

 

Inhibitorėt e Pompės Protonike (IPP)